Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/a/a/aad98af1-44e9-4801-9b3d-69cca2474a84/idea-list.sk/web/wp-config.php on line 70

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/a/a/aad98af1-44e9-4801-9b3d-69cca2474a84/idea-list.sk/web/wp-config.php on line 71
Digitálne závislosti - idea-list
Vyberte stranu

Digitálne závislosti

20. februára 2025

Každý z nás pravidelne užíva jednu veľmi nebezpečnú drogu, ktorá nespôsobuje len závislosť, ale aj rast depresií a úzkostí. Štatisticky zapríčiňuje až 20 percent všetkých autonehôd vo svete. Šokujúce je, že ju dávame aj svojim malým deťom, hoci im kradne pohyb, zdravé stravovacie návyky a spánok, teda tri základné fyziologické potreby človeka. Modernú novodobú drogu nosíme vždy pri sebe – náš smartfón.

Paradoxom je, že sám prichádzam akoby z opačnej strany displeja. Pracujem v reklamnej agentúre, kde sa vás snažíme cez reklamy pritiahnuť na čo najdlhšie k telefónu. Cieľom je okrem online predaja aj zber dôležitých dát. Sledujeme rôzne metriky na to, aby sme zistili, kto ste, odkiaľ sa pripájate a aké webové stránky otvárate. Samozrejme, Dali ste na to súhlas, no možno aj nevedome. V digitálnom priestore zanechávame digitálnu stopu, na základe ktorej dokážeme určiť, čo máte radi a predikovať vaše nákupné správanie. Google a Facebook vie o nás ďaleko viac, ako si dokážeme predstaviť. Možno aj viac, ako viete vy sami o sebe.

Kompas nám ukazuje smer, ktorým v živote kráčame a hodnoty, ktoré vyznávame. Hodiny nám pripomínajú, že sme pominuteľní a je na nás, čomu venujeme svoj obmedzený čas.

Keďže sa oblasti reklamy a marketingu dlhoročne venujem, rád by som o téme digitálneho správania a tvorbe závislostí robil väčšiu osvetu. Chcem pomôcť nastavovať zrkadlo, aby sme si vedeli určiť digitálne hranice a mali zdravý vzťah k svojmu mobilu, technológiám a hlavne k sociálnym sieťam.

Sociálne siete nie sú zadarmo

Keď Steve Jobs v roku 2007 predstavil prvý iPhone, povedal túto vetu: „Z času na čas sa objaví revolučný produkt, ktorý zmení všetko.“ A mal pravdu. Smart „múdry“ mobil zmenil našu spoločnosť, ľudí a naše vzťahy. Nástroj, ktorý mal ľudí spájať, ich však teraz rozdeľuje. Problém nie je samotný mobil ako taký, ale náš vzťah k nemu, ktorý sme si vypestovali. Vedieme s ním nerovnomerný boj. Hoci máme pocit, že to zvládneme, lebo sme silní a máme to pod kontrolou, proti nám stojí trochu silnejší súper.

Neviem, či ste niekedy uvažovali nad tým, prečo sú sociálne siete zadarmo. Oni vlastne až tak zadarmo nie sú. Obchoduje sa na nich s jednou vzácnou komoditou, ktorou je naša pozornosť a čas, ktorý na sociálnych sieťach strávime. Mark Zuckerberg, zakladateľ a generálny riaditeľ Facebooku (teraz Meta Platforms), nie je žiaden filantrop, ktorý chce, aby sme na Facebooku stretávali svojich spolužiakov zo strednej školy. Je za tým obrovský biznis – denné výnosy spoločnosti Meta sa pohybujú vo výške 816 miliónov amerických dolárov, čo je hodnota piatich ostrovov v Karibiku. A 96 percent z týchto výnosov tvorí príjem z reklám.

Udička, ako získať pozornosť

Treba si uvedomiť, že oproti vám stoja špičkoví marketéri, IT špecialisti ale taktiež neurovedci. Vedia, že šikovným uvoľňovaním dopamínu do vášho mozgu spôsobia, že budete chcieť mobil brať do ruky častejšie a na dlhšie. Dopamín ako „hormón šťastia“ alebo neurotransmitter nie je sám osebe zlý. Je potrebný pre naše telo a našu motiváciu. Zažívame ho pri rôznych chvíľach počas dňa – pri športe, prechádzke prírodou, pri dobrom jedle a hudbe, pri dotykoch s človekom, ktorého milujete. Ale existujú aj takzvané super stimuly, ktoré dopamín vyplavujú oveľa rýchlejšie. Patrí medzi ne napríklad pornografia, online četovanie, online nakupovanie, ale aj sociálne siete, ktoré vo vás vyvolajú falošnú potrebu zdieľať svoj život a ukázať, akí ste hodnotní. Akoby našu hodnotu určovalo aspoň 300 lajkov pod našou profilovou fotkou. Je lákavejšie nabíjať si dopamín cez super stimuly, ako cez bežné denné veci, ktoré nám ho poskytnú tiež, ale možno v menšej miere. Zlá správa je, že dopamínové receptory potom vyžadujú stále väčšie a častejšie dávky. Dobrá správa je, že sa dokážu časom obnoviť.

Ako teda začať s nastavovaním digitálnych hraníc?

1. Začni od seba
V prvom rade treba začať od seba. Darmo budeme našim deťom dohovárať, aby trávili menej času pri mobile, keď s tým sami máme problém. Keď som chcel vyriešiť svoju digitálnu závislosť, rozhodol som sa na 11 mesiacov používať tlačidlový mobil, tzv. „Dumb Phone“ – „hlúpy telefón“, ktorý v sebe nemá zabudovaný internet banking ani fotoaparát, dokáže iba posielať správy a telefonovať. Tlačidlový mobil už dnes používa aj môj 17-ročný syn Filip. Som hrdý na to, že je svedectvom v kolektíve svojich rovesníkov a vo svojom veku dokáže žiť aj bez smartfónu.

2. Sleduj svoj screen time
Potrebujeme si nastaviť zrkadlo a položiť si otázku: „Je digitálna závislosť môj problém?“ Priebežne sledujte svoj screen time, teda koľko času strávite na mobile. Túto informáciu nájdete veľmi jednoducho v Nastaveniach svojho telefónu. Následne ju skúste porovnať s časom, ktorý by ste reálne chceli venovať mobilu, prípadne čo iné by ste vedeli za daný čas stihnúť.

3. Nastavenie limitov
Nastavte si časové limity na používanie mobilu, hlavne teda pre sociálne siete. Ak viete, že vaša práca vyžaduje byť online, stanovte si časové bloky a mimo nich mobil odložte na jedno miesto. Nikdy nepoužívajte mobil tesne pred spaním. Modré svetlo vám znižuje produkciu melatonínu. Najlepšie je mobil odkladať na noc mimo spálne. Skúste radšej tráviť čas offline aktivitami, ako je pravidelný pohyb, čítanie kníh, trávenie času vo fyzickom svete s ľuďmi okolo vás.

4. Upracte si svoj mobil
Je dobré svoj mobil z času na čas „upratať“ – vymazať staré aplikácie, vypnúť notifikácie – rušičky, ktoré nám kradnú pozornosť. Aplikácie, ktoré vám kradnú čas (facebook,…) schovajte na poslednú stránku vašej obrazovky, prípadne ich vložte do samostatného priečinka. Je dokázané, že ak predĺžime impulzívne siahnutie po mobile len o pár sekúnd, zistíme, že ho vlastne ani nepotrebujeme. Pre zníženú produkciu dopamínu pomáha prepnúť si farby do odtieňov šedej. Po čase zistíte, že vás displej mobilu až tak nepriťahuje.

5. Digitálny detox
Z času na čas si doprajte od mobilu detox. Skúste to najprv na pár hodín počas dňa, potom odložte mobil na celý deň počas víkendu. Ak už máte s mobilom vážny problém, zvážte prechod na istý čas na klasický, tlačidlový mobil. Ak som to popri manažérskej práci zvládol ja, zvládne to každý.

6. Usporiadaj si hodnoty
V živote sa riadime dvomi základnými veličinami: hodinami a kompasom. Kompas nám ukazuje smer, ktorým v živote kráčame a hodnoty, ktoré vyznávame. Hodiny nám pripomínajú, že sme pominuteľní a je na nás, čomu venujeme svoj obmedzený čas. Niekedy mám pocit, že sme nastavení na 200-ročný život, pretože tie dôležité veci odkladáme na neskôr (ďalších sto rokov) a reagujeme len na veci urgentné.
Keď „hodiny a kompas“, teda „čas a hodnoty“ nie sú v rovnováhe, objaví sa v našom živote budík, ktorý s nami zatrasie. Zobudiť nás môže smrť niekoho blízkeho alebo choroba. Zrazu sa nám „hodiny a kompas“, teda „čas a hodnoty“ dostanú do rovnováhy. Zrazu vieme, čo je naozaj dôležité a správne, a čomu treba venovať viacej času. Skúste sa zamyslieť nad tým, ktorá hodnota je pre vás dôležitá a koľko času do nej investujete. Väčšina ľudí tvrdí, že je pre nich dôležitá rodina. Podľa štatistických dát však priemerný rodič rozpráva so svojím dieťaťom maximálne päť minút denne, ale svojmu mobilu venuje 4 a pol hodiny. Z toho vyplýva, že čosi nie je v poriadku.

Boh, ktorý otvára väzenie

Ako kresťan sa na túto tému pozerám aj cez Bibliu a cez to, čo mi k nej hovorí Boh. Svoj národ vyviedol spod egyptskej nadvlády do zasľúbenej zeme. A Boh nechce otroctvo ani pre nás – po mentálnej ani telesnej stránke. Je však jedno väzenie alebo otroctvo, z ktorého sa sami nedokážeme vyslobodiť, a to otroctvo hriechu. Na to nestačí žiadny tréningový plán ani najlepšie predsavzatia. Môžeme sa spoliehať len na to, že Kristus za nás zomrel, a preto nás vyslobodí z toho, čo nás zotročuje.
Kristus nás oslobodil k slobode. Stojte teda a nedajte sa zase zapriahnuť do jarma otroctva,“ píše apoštol Pavel v Liste Galatským 5:1. Boží plán s naším životom nie je, aby sme boli otrokmi. Kristus za nás zaplatil tou najvyššou hodnotou – svojou krvou, preto by sme mali na svoj život pozerať cez Jeho optiku a svoj pozemský život prežiť hodnotne. List Efezským 5:15-16: „Prísne teda dbajte, ako obcujete, nie ako nemúdri, ale ako múdri. Vykupujte čas, lebo dni sú zlé.“ Nikto z nás nevie, koľko dní ešte má pred sebou, preto využívajme čas múdro.

Zhrnutie

• Prehodnoť svoj vzťah s mobilom. Ak s ním nemáš problém, možno je iné otroctvo, ktoré ťa spútava. Rozmýšľaj, ako to zmeniť.
• Ako môžeš efektívnejšie využiť časť? Ak na mobile tráviš denne 3 – 4 hodiny, skús svoj denný priemer znížiť aspoň o hodinu. Ušetrený čas využi na niečo zmysluplné, či už na beh, lekcie čínštiny alebo hru na husle. Alebo len jednoducho buď so svojou rodinou.
• Plánuj a rob vedome kroky k tomu, aby si znižoval čas, ktorý tráviš pred displejom. Rozmýšľaj, či sú tvoje hodnoty a čas v rovnováhe.

_______________________________

Redakčne krátené, prednáška v textovej podobe prevzatá z časopisu Evanjelický východ

Prednáška pôvodne zaznela na Minikonferencii EVS 2024 (od 1:02)

Všetky obrázky sú z archívu Mira Iľka.

Naše ďalšie články k tejto téme:

Sociálne siete, identita a cirkev. Timothy Keller

The Social Dilemma, recenzia, Martin Viglaš

Dospievajúci a technológie, Institute For Family Studies

Ukradnutá pozornosť, recenzia, Matej Pavkovček

Mladí ľudia, videohry a kresťanský život, rozhovor, Jan Brtníček

Miro Iľko

Technologický nadšenec a človek, ktorý sa snaží spájať moderné technológie so zdravým prístupom k životu. Ako riaditeľ reklamnej agentúry nadšene vymýšľa kreatívne riešenia v marketingu. Je hrdým otcom troch detí, manželom, hobby fotografom, bežcom a neúspešným chovateľom plazov. Verí v harmóniu medzi vierou, prácou a rodinným životom.