Vyberte stranu

Ukradnutá pozornosť

25. októbra 2024

Prečo sa nedokážeme sústrediť? Prečo máme problém s pozornosťou? Prečo máme pocit, že nestíhame držať krok so svetom? V čom tkvie príťažlivosť moderných technológií, sociálnych sietí a celkovo virtuálneho sveta? Stáva sa ti, že len si na niečo pomyslíš a hneď ti následne Youtube pustí na to reklamu? Prečo nás sociálne médiá doslova až magneticky priťahujú? Prečo je tomu tak ťažké  odolať? Je to celé moja vina, alebo je za tým niečo viac? Na všetky tieto otázky dáva odpovede najnovšia kniha od Johanna Hariho – Ukradnutá pozornosť.

Asi každý z nás pozná ten pocit, keď ide niečo konkrétne na internet vyhľadať a o dve hodiny sa pozastaví nad tým, že sleduje video, kde sa pretekajú dvaja kokršpaniely v jedení granúl. Problémy s pozornosťou sa dnes týkajú každého z nás, bez ohľadu na pohlavie, vek, životný štýl, rasu, vierovyznanie, národnosť. Všetci, či už chceme alebo nie, sme súčasťou virtuálneho sveta, nie len tohto fyzického.

Nemám rád človeka, ktorým som, keď trávim veľa času na sociálnych sieťach. Mám rád človeka, ktorým sa stávam, keď čítam veľa kníh. Johan Harri

Priemerný Američan sa denne dotkne telefónu 2617 krát. Každým jedným kliknutím na webovej stránke, každým jedným šuchnutím prsta po displeji v aplikácií nášho smartfónu, každým jedným vyhľadávaním na Googli, každou jednou interakciou na Facebooku, Youtube, Instagrame, Netflixe zanechávame za sebou tzv. digitálnu stopu a tým sa postupne výtvara a špecifikuje profil našej osoby. Všetky tieto informácie a dáta o našom správaní, vyhľadávaní, záľubách, lajkoch a celkových preferenciách na internete  sa zbierajú a vyhodnocujú technologickými gigantmi ako Apple, Amazon, Alphabet (Google a Youtube), Meta (Facebook, Messenger, WhatsApp a Instagram), Microsoft (Windows, MS Office, Skype, Xbox) a posúvajú ďalej tretím stranám. Obchodovanie s týmito informáciami patrí už dnes  medzi najväčšie sektory ekonomiky. Celosvetový ročný objem obchodovania s dátami za rok 2023 bol 327 miliárd $, s predpokladaným rastom 14% ročne.

Dáta a informácie sa zbierajú aj o užívateľoch, ktorí nemajú vytvorený žiadny profil na sociálnych  sieťach, Googli, Facebooku apod. Je dnes skoro  nemožné nezanechávať stopy vo virtuálnom priestore. Jedine, žeby sme sa vrátili do životného štýlu podobnom praveku. Stačí, že používame smartfón, zákaznícke vernostné karty, letenky, skipassy, lístky na veľké športové alebo hudobné podujatia a tieto všetky informácie sa spracúvajú. Makajú na nich najväčší odborníci v technológiách, psychológii a marketingu s jediným cieľom – ešte viac prepchať náš svet lákavejším, na mieru šitým obsahom, ktorý nás doslova priklincuje k obrazovkám. Tento zápas je preto taký silný, lebo medzi tým, koľko času trávime na sociálnych sieťach a ziskami veľkých firiem je priama úmernosť. Množstvo ľudí, ktorí by trávili na internete čas, firmy rozmnožiť nevedia, preto je ich cieľom prinášať čoraz lákavejší obsah, aby už jestvujúci používatelia na platformách trávili o to väčšie množstvo času. O príčinách problému pozornosti a možných riešeniach pojednáva kniha Ukradnutá pozornosť. Odhaľuje tajomstvá a zákutia dennodenného zápasu o našu pozornosť.

Knihu by som rozdelil na dve základné časti, celky. Oba celky sa vyskytujú v knihe paralelne popri sebe. Prvý celok je autorov osobný experiment, kedy šiel žiť na tri mesiace na málo obývaný ostrov len s jedným starým notebookom, bez možnosti pripojenia na internet, bez mobilu a inej techniky, ktorá by ho vedela spojiť so svetom. Postupne autor vykresľuje svoje osobné prežívanie digitálneho detoxu. Johann si zo začiatku prechádza abstinenčnými príznakmi, nervozitou, podráždenosťou. Vyberie si knihu, že začne konečne čítať, no po chvíli knihu odloží. Nevie sa na ňu sústrediť a zvolí si prechádzku k oceánu. Po chvíli sledovania mora sa mu vynorí priateľova myšlienka:  „Až keď odložíš všetky svoje zábavky, tak si začneš uvedomovať, od čoho si sa rozptyľoval.“ Deň za dňom, týždeň za týždňom, sa autor pomaly vyslobodzuje zo zajatí technológií a začína znovu spoznávať hmatateľný svet. Nakoniec sledujeme autorovu skúsenosť z návratu do sveta, ktorý pred tromi mesiacmi opustil.

Druhá časť skúma do hĺbky príčiny porúch pozornosti: zvýšenie rýchlosti, akou sa hýbe svet, kolaps udržateľného čítania, vyčerpanosť, vzostup technológií, ktoré nás môžu sledovať a manipulovať, zhoršujúca sa strava, nárast stresu, ADHD. Každú z príčin autor rozoberie na drobné. Navštevuje svetové vedecké a odborné kapacity v každej oblasti. Robí rozhovory s uznávanými psychiatrami, psychológmi, neurológmi. Precestuje desiatky tisíc kilometrov po celom svete, urobí desiatky rozhovor, spracuje stovky hodín nahrávok. Za najviac prínosné považujem tri rozhovory s absolútnymi špičkami technologického sveta, ktorí sami stvorili vymoženosti typu notifikácie, keď nám pride mail, alebo nekonečné skrolovanie (donekonečna automatické načítavanie obsahu na stránkach, v aplikáciách). A najlepší rozhovor je úplne na záver. Doslova oči otvárajúci rozhovor s Jamesom Williamsom, bývalým hlavným stratégom Googlu o troch druhoch pozornosti „reflektor, svetlo hviezd a denné svetlo.“ ktoré sú teraz všetky ukradnuté. O dennom svetle James povie: „Treťou vrstvou vašej pozornosti je vaše denné svetlo. Je to forma sústredenia, ktorá vám v prvom rade umožňuje zistiť, aké sú vaše dlhodobé ciele. Ako viete, čo znamená byť dobrým rodičom? Ako viete, že chcete založiť firmu? Bez toho, aby ste sa dokázali zamyslieť a jasne premýšľať, nebudete schopní na tieto veci prísť. Ak sa rozptýlite natoľko, že stratíte cit pre denné svetlo, v mnohých ohľadoch možno ani nebudete schopní zistiť, kto ste, čo ste chceli robiť, kam chcete ísť.“

Autorova  prirodzená zvedavosť hľadať odpovede aj na veľmi ťažké otázky robí túto knihu skutočne jedinečnou. Jej celkovým posolstvom a snahou je „Vzbura pozornosti.“ Vzbudiť a zlepšiť schopnost zaostriť našu pozornosť na naozaj dôležité veci, skutočné problémy. Riešenia, ktoré autor navrhuje v osobnej i spoločenskej rovine, môžu byť pre niekoho kontroverzné, ale stoja za našu (neukradnutú) pozornosť.

Kniha Ukradnutá pozornosť je sekulárna, ale má čo povedať čitateľovi bez rozdielu vierovyznania, pretože v tomto zápase sme všetci na jednej lodi. V tejto súvislosti mi napadá, v čom je aktuálny Ježiš aj v tejto oblasti nášho života. Ježiš upriamoval našu pozornosť na najväčšie a reálne problémy, kde nás najviac tlačí topánka. Napr. vtedy keď bohatému mládencovi upriamil pozornosť na jeho problematický vzťah k majetku, povzbudil Martu, aby venovala pozornosť Jeho slovám a prestala upratovať. A nás všetkých k výzve najprv vyberať brvná sebe, až potom smietky druhým. Ako budeme vedieť dať pozornosť chudobným, chorým, opovrhnutým, nezaujímavým ľuďom v našom okolí, ak naša pozornosť bude zaostrená na nepodstatné veci? A Ježišove slová platia o to viac dnes, kedy o našu pozornosť prebieha najväčší boj v dejinách.

_______________________________

Ilustračné foto: Devin Avery, Unsplash

 

Ing. Matej Pavkovček, MBA

Manžel, zakladateľ a vedúci spoločenstva KER v Košiciach, lektor vzdelávania DVK (Dokonalí v Kristu), podnikateľ, pracovník s mládežou, mentor, milovník vážnych a hlbokých rozhovorov, večný študent, celoživotný bojovník so závislosťami, nadšenec do teológie, histórie, politológie, ekonómie, geografie, investovania.