Vyberte stranu

Aplikácia Biblia od YouVersion zverejnila trendy za rok 2022

2. februára 2023

Ak sa pokúsite cez vyhľadávače na internete zistiť, ktorá je najlepšia či najpopulárnejšie aplikácia na čítanie Biblie, s najväčšou pravdepodobnosťou bude na prvom mieste aplikácia Biblia od YouVersion. A nie je to náhoda. Je to totiž aj najviac sťahovaná aplikácia na čítanie Biblie.
Ako vojna na Ukrajine ovplyvnila používanie aplikácie?

Pre rok 2022 je Ukrajina jedným z najzaujímavejších  príbehov o tom ako je aplikácia Biblia používaná. Keď Ukrajinci utekali pred vojnou do rôznych európskych krajín, YouVersion zaznamenala v niekoľkých týchto krajinách raketový nárast aktivity v aplikácii v ukrajinskom jazyku, z ktorých mnohé boli trojciferné. Napríklad používanie ukrajinskej Biblie vzrástlo v Poľsku o 241 % a v Nemecku o 733 %. Zatiaľ čo využívanie aplikácie Biblia na Ukrajine v tomto roku vzrástlo o 55 %, v rámci celej Európy bol nárast ešte výraznejší a to o 76 %.

Na začiatku vojny sa vyhľadávanie v aplikácii YouVersion v ukrajinskom jazyku v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom takmer zdvojnásobilo. Spočiatku boli populárnymi hľadanými výrazmi slová ako „vojna“, „strach“ a „úzkosť“. Ako čas plynul a vojna postupovala, najčastejšie vyhľadávaný výraz v ukrajinčine sa stal „láska“.

„Tieto rodiny prechádzajú niečím, čo si väčšina z nás nevie predstaviť. Uprostred toho, čo je pravdepodobne najťažšie v ich živote, sa obracajú na Bibliu, aby získali útechu, pokoj a nádej,“ povedal Bobby Gruenewald, zakladateľ a generálny riaditeľ YouVersion. „Je pre nás cťou, že môžeme byť súčasťou sprístupňovania Božieho slova jeho ľudu vo chvíľach najväčšej núdze.“

Verš roka 2022 v aplikácii YouVersion

Tento rok je verš, s ktorým sa ľudia na Ukrajine najviac zaoberali, tiež tým istým veršom, ktorý globálna komunita YouVersion zdieľala, ukladala do záložiek a najviac zvýrazňovala. Na prvom mieste sa ako verš roka 2022 YouVersion umiestnil Izaiáš 41:10: „Neboj sa, veď ja som s tebou; neľakaj sa, veď ja som tvoj Boh. Posilním ťa a pomôžem ti; Budem ťa podopierať svojou spravodlivou pravicou.“

Je pre nás cťou, že môžeme byť súčasťou sprístupňovania Božieho slova jeho ľudu vo chvíľach najväčšej núdze.

Je pre nás cťou, že môžeme byť súčasťou sprístupňovania Božieho slova jeho ľudu vo chvíľach najväčšej núdze.

„Populárnosť tohto verša hovorí o našej túžbe pripomenúť si, že aj keď máme pocit, že sme v našich zápasoch sami, nie sme,“ povedal Gruenewald. „Ako hovorí tento verš, Boh je naša sila a vždy je s nami.“

Vo viacerých krajinách bol často vyhľadávaným veršom aj Jer 29:11 (Ja poznám svoje zámery, ktoré mám s vami,‘ znie výrok Hospodina, sú to zámery pokoja, a nie nešťastia; dám vám budúcnosť a nádej.), a napr. jeden z najznámejších veršov Biblie, J 3:16 (Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nik, kto verí v neho, nezahynul, ale mal večný život.) bol najvyhľadávanejším v Indii a Thajsku, v Brazílii to bol Joz 1:9 (Buď silný a odvážny, nestrachuj sa a nezúfaj! Veď Hospodin, tvoj Boh, bude s tebou, kamkoľvek pôjdeš.).

Globálne trendy

S viac ako 545 miliónmi unikátnych inštalácií po celom svete zaznamenala YouVersion aktivitu takmer v každej krajine a oblasti od svojho spustenia v roku 2008. Tento rok  vyniká Kuba ako krajina s najväčším nárastom používania aplikácie a to o 76 % v porovnaní s  rokom 2021. Najrýchlejší regionálny rast používania aplikácie je v Európe a Afrike.

Ľudia na oboch kontinentoch zdieľajú verše vo vyššej miere ako minulý rok s výrazným nárastom v Ugande (53 %), Konžskej demokratickej republike (53 %), Poľsku (38 %) a Bulharsku (31 %).

Belgicko zaznamenalo v porovnaní s minulým rokom 38 % nárast vo využívaní audio Biblie a 46 % nárast vo zvýrazňovaní  biblických veršov.

V porovnaní s minulým rokom sa tento rok zvýšil počet vyhľadávaní v aplikácii  YouVersion  v Nigérii (41 %) a vo Francúzsku (65 %) .

Najvyhľadávanejšie pojmy boli celosvetovo úzkosť, uzdravenie a láska.

V porovnaní s minulým rokom sa v roku 2022  viac ľudí z komunity YouVersion zaoberá Bibliou na dennej báze. A to jedným z hlavných cieľov tvorcov tejto aplikácie.

Niektoré globálne čísla v používaní aplikácie:

► Aplikácia bola otvorená  5,5 miliardy krát

► Bolo v nej urobených 2,3 miliardy zvýraznení, záložiek a poznámok

► Používatelia zdieľali 550 miliónov biblických veršov

Si medzi nimi aj ty?

Za aplikáciou Biblia od YouVersion stojí cirkevné spoločenstvo Life.Church. Ich cieľom je vytvárať priestor pre skúsenosti, ktorých stredobodom je Biblia, a ktoré vyzývajú a povzbudzujú ľudí, aby každý deň hľadali Boha. Aplikácia YouVersion Biblia ponúka bezplatné používanie Biblie vo viac ako 1 900 jazykoch a bola nainštalovaná na viac ako 545 miliónoch unikátnych zariadeniach. K dispozícii je 2850 rôznych prekladov Biblie, z toho viac ako 1300 audio verzií. V slovenskom jazyku sú k dispozícii 4 preklady, dva ekumenické (oba audio) a katolícky a evanjelický preklad Biblie. Okrem toho sú v slovenčine k dispozícii aj viaceré plány na čítanie Biblie.

________________________________

Zdroj: YouVersion Reports Verse of the Year and Ukrainian Movement.

Článok bol pôvodne uverejnený v Konzervatívnom denníku Postoj

Foto: Štefan Štefančík, Unsplash

 

O vzniku aplikácie si môžete prečítať v našom článku Biblia v mobile dosiahla historický míľnik.

Ďalšie informácie o YouVersion nájdete na www.youversion.com.

Tipy na niektoré plány na čítanie Biblie v slovenčine.

 

Poznámka: V tomto článku sme na rozdiel od našich iných článkov na biblické odkazy použili webovú stránku aplikácie Biblia od YouVersion.

Mgr. Ondrej Kolárovský

Komunikátor, riaditeľ projektu idea-list. Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na LTSP v USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca na ev. gymnáziu. Stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, cirkevnej škôlky, sociálno – misijného projektu Deti Afriky. Je šťastne ženatý a má 4 deti. Rád premýšľa o viere, živote a spoločnosti.