Vyberte stranu

Biblia v mobile dosiahla historický míľnik

20. januára 2022

Možno nepoznáte nikoho vo svojom okolí, kto Bibliu číta a možno ju nečítate ani vy. Čísla, ktoré majú tvorcovia aplikácie Youversion (Biblia)  na základe dát od užívateľov ukazujú, že Biblia je pre mnohých živou knihou aj v 21. storočí. V novembri 2021 dosiahla aplikácia YouVersion historický míľnik – viac ako pol miliardy inštalácií Biblie do mobilných zariadení.

Digitálna Biblia

Biblia v mobile, ktorú poznáme ako aplikáciu Youversion alebo len jednoducho Biblia či Bible dosiahla v novembri 2021 historický míľnik –  viac ako pol miliardy inštalácii do mobilných zariadení. Vďaka tejto aplikácii môže mať človek Bibliu všade so sebou. Tak ako kníhtlač priniesla revolúciu v spôsobe šírenia Biblie a jej dostupnosti, v súčasnom období sme súčasťou ďalšej revolúcie, ktorú prináša digitalizácia. 

Či už tieto technologické vymoženosti vítame alebo na ne pozeráme podozrievavo, nesporným faktom je, že sa stávajú stále viac súčasťou nášho každodenného života. A Biblia nie je bokom. Ak niekto považuje Bibliu za starú knihu zatuchnutú minulosťou, skutočnosť, že viac ako 20% kresťanov používa digitálnu Bibliu, môže nabúrať niektoré predsudky či stereotypy, ktoré máme o tejto Knihe kníh. Samozrejme, číslo 20% kresťanov treba brať s rezervou, pretože túto aplikáciu si mohli stiahnuť do svojho smartfónu nielen kresťania a počet inštalácii ešte automaticky neznamená aj počet aktívnych užívateľov.

Nedovoľte, aby vám povedali, že Biblia je akosi menej relevantná…my máme 500 miliónov dôvodov, aby sme vám povedali, prečo to tak nie je.

Čo sa udeje za jednu sekundu v aplikácii Biblia

Pre lepšiu predstavu si však tvorcovia dali tú námahu, aby nám priblížili, čo všetko sa udeje v aplikácii Biblia počas jednej jedinej sekundy.Tak napríklad každú jednu sekundu si dvaja ľudia niekde na svete nainštalujú túto aplikáciu do svojho mobilu. Zároveň si 228 ľudí túto aplikáciu otvorí, 1171 ľudí si stiahne kapitolu biblického textu, 227 ľudí si spustí zvukové prehrávanie textu Biblie, 4 ľudia začnú nový plán denného čítania Biblie, 36 ľudí dokončí svoj plán čítania Biblie, 65 ľudí si zvýrazní nejakú pasáž, 15 ľudí začne sledovať video v tejto aplikácii, 1 človek pridá žiadosť o modlitbu a päť ľudí sa za niekoho modlí a kým sa toto všetko deje, 135 000 ľudí už vykonáva jednu z vyššie uvedených činností. 

Za ten čas, čo ste si prečítali tento odstavec, ubehlo koľko sekúnd? Tak toto všetko sa udialo znova a znova a znova… Povedané inak, počas jedného bežného dňa sa cez YouVersion Bibliu prečíta ekvivalent k viac ako sto miliónom prečítaných kapitol Biblie a je vypočutých viac ako 25 miliónov audio kapitol. A dynamika sa zvyšuje. V októbri 2021 zaznamenala YouVersion o miliardu viac prečítaných kapitol biblického textu ako v tom istom mesiaci v októbri 2020.

Čo stojí za úspechom tejto aplikácie

Tento prehľad zároveň odhaľuje niečo z toho, čo robí túto aplikáciu tak obľúbenú a výnimočnú spomedzi iných aplikácii na čítanie Biblie. Táto aplikácia totiž ponúka oveľa viac ako len čítanie starobylého textu. Do istej miery funguje aj ako sociálna sieť, pretože cez ňu môže človek vytvárať kontakty a nechať sa inšpirovať tým, čo čítajú jeho priatelia, môže dávať námety na modlitby a modliť sa za iných, robiť si k prečítanému textu poznámky priamo v aplikácii či komentovať poznámky iných a mnoho ďalšieho. Text Biblie je možné si stiahnuť aj priamo do zariadenia a používať offline, ale vtedy nie sú k dispozícii všetky funkcie. Bobby Gruenewald, ktorý stál za vývojom aplikácie, povedal, že cieľom je zvýšiť dostupnosť Biblie pre ľudí s nádejou, že sa tak zvýši aj počet jej čitateľov.

YouVersion (tiež známa ako Bible.com alebo aplikácia Bible) je online a mobilná platforma Biblie publikovaná pre všetky bežne dostupné operačné systémy a platformy. V roku 2020, podľa YouVersion, aplikácia obsahovala 2062 verzií Biblie (rôzne preklady) v 1 372 jazykoch, audio Biblie ako aj viac ako 800 biblických plánov čítania Biblie na rôzne témy ako napríklad  úzkosť, radosť, pokoj, láska, štúdium jednotlivých postáv Biblie, plány o výchove detí, sociálnych sieťach, pandémii covid-19 a mnoho ďalších. 

Pri niektorých plánoch číta človek väčšie odseky Biblie, prechádza jednotlivými časťami Biblie či dokonca plány na prečítanie celej Biblie za jeden rok. V iných plánoch nájde z Biblie na každý deň jednu krátku myšlienku, ktorá je rozvinutá v krátkej úvahe. 

Množstvo plánov je k dispozícii aj v slovenčine, ale, samozrejme, v angličtine ich je najviac a to dokonca aj ako audio či video zamyslenia. Ak niekomu nevyhovuje čítanie, môže Bibliu počúvať hoci aj cestou do roboty namiesto rádia. 

Vďaka tejto aplikácii, keď ráno zapnete mobil, môže vás na hlavnej obrazovke vítať myšlienka z Biblie na daný deň. Samozrejmosťou je možnosť nastavenia si pripomienky na čítanie Biblie. Rozhranie aplikácie je k dispozícii v 60 jazykoch. A toto všetko sa každým rokom rozširuje.

Dostupná na Slovensku i v Tanzánii

Zo slovenských prekladov sú k dispozícii 4 preklady: Sväté Písmo – katolícky preklad Biblie, dve verzie Slovenského ekumenického prekladu (tie sú obe k dispozícii aj ako audio) a Evanjelický preklad Biblie. Len pre zaujímavosť, anglických prekladov je k dispozícii 67, nemeckých 12, ruských 11. O mnohých jazykoch, ktoré sú k dispozícii, ste zaručene ani nepočuli. 

Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že keď som bol na misijnej ceste v Tanzánii, stretol som tam mladých ľudí, ktorí síce doma nemajú tečúcu vodu ani elektrinu, nikdy nevideli lízatko, ale majú v ruke lacný smartfón a Bibliu si čítajú cez túto aplikáciu vo svojom rodnom (kmeňovom) jazyku. Je faktom, že dnes je na svete viac ľudí s mobilným telefónom, než s prístupom k elektrine či tečúcej vode. A každý, kto má v ruke mobilný telefón, môže mať k dispozícii aj Bibliu – zadarmo. Treba zdôrazniť, že celá aplikácia so všetkými funkciami, je (a podľa jej tvorcov by mala zostať aj do budúcnosti) naplno zdarma. A nie je potrebné sa ani registrovať, hoci registrácia otvára užívateľovi plnšiu funkcionalitu.

Príbeh jej vzniku

Jej hlavný tvorca, Bobby Gruenewald, podľa jeho vlastných slov zápasil s tým, ako si vypestovať a udržať efektívny návyk na pravidelné čítanie Biblie. Ako technologický nadšenec a úspešný podnikateľ, čakajúc v dlhom rade na bezpečnostnú kontrolu na letisku O’Hara v Chicagu  v r . 2005 mu napadlo využiť technológie na tento účel. Skôr ako nastúpil do lietadla, už mal zaregistrovanú doménu Youversion.com. 

Oslovil hlavného pastora Life Church Craiga Groeshela ohľadom webovej stránky na čítanie Biblie, ktorý s myšlienkou okamžite súhlasil a začali s jej vývojom. Hneď na začiatku však narazili na zásadný problém. Preklady Biblie podliehajú autorským právam. Nemohli nejakú verziu Biblie len tak zavesiť na web. Ich požiadavka bola šialená. Ako presvedčiť vydavatelov, aby poskytli zdarma autorské práva na takýto projekt? Väčšina vydavateľov naozaj nemala o takýto projekt záujem. Veď zabezpečiť preklad a vydanie Biblie je vždy viacročný a nákladný projekt. Ale jeden ochotný vlastník autorských práv sa predsa len našiel. A s tým začali. Odvtedy sa situácia dramaticky zmenila, keď dnes sa na Youversion nachádza viac ako 2000 rôznych prekladov Biblie.

Úspešný príbeh začal neúspechom

Prvý pokus však nebol úspešný. Bolo to v čase, kedy smartfóny ešte naplno nenastúpili svoje ťaženie svetom. Preto prvá platforma bolo čítanie Biblie na webovom portáli v r. 2007. Po čase však Bobby Gruenewald spolu so svojimi kolegami zistili, že táto webstránka je len málo navštevovaná a aj jej tvorcovia na ňu chodili len preto, že ju vytvorili. Reálne im neprinášala žiadnu pridanú užívateľskú hodnotu. Všimli si však, že táto webstránka bola pomerne hojne navštevovaná užívateľmi telefónov Blackberry. 

V tom čase Apple ohlásil prípravu spustenia svojho App Store. Čo je to vlastne aplikácia do mobilu vtedy ešte málokto vedel. Mali však v tíme jedného 18-ročného chalana, ktorý bol nadšencom výrobkov Apple a ten sa do toho pustil. Prišiel nápad modifikovať aplikáciu z webovej stránky pre App Store. Času bolo málo a nebola žiadna istota, že Apple aplikáciu zaradí do svojho obchodu. Avšak podarilo sa! Aplikácia Biblia bola jednou z prvých 200 bezplatných aplikácií, ktoré boli k dispozícii, keď bol v júli 2008 spustený App Store. Aplikácia dosiahla za prvý víkend viac ako 80 000 stiahnutí a tvorcovia vedeli, že sú na dobrej ceste. Ten záujem ich doslova šokoval a motivoval v ďalšom vývoji. 

Pri prvom spustení bola aplikácia dostupná iba v angličtine a španielčine, dnes je rozšírená po celom svete  v takmer 1 800 jazykoch. Používaná je aj v krajinách s niektorými z najrepresívnejších režimov, ako sú Severná Kórea. A podľa slov jej tvorcu údajne bola už aj na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

Bobby Gruenewald

Z lokálneho projektu globálna služba

Kto vlastne stojí za touto aplikáciou? Jej hlavným tvorcom je Bobby Gruenewald, ktorý je v súčasnosti  jedným z pastorov Life Church, ktorá je súčasťou denominácie Evangelical Covenant Church. Life Church založil v r. 1996 Craig Groeschel so 40 členmi v dvojgaráži v Oklahoma City. Dnes je to komunita, ktorá sa stretáva na 32 miestach, s nedeľnou účasťou na bohoslužbe presahujúcou 85 tisíc ľudí (2018). 

Aplikácia Youversion však už dávno prekročila hranice jedného spoločenstva či denominácie. Spája cirkvi naprieč celým spektrom v spolupráci s misijnými a biblickými spoločnosťami (viac ako 2500 organizácii). Na správe aplikácie sa podieľa viac ako 2000 dobrovoľníkov. 

Napokon, Biblia je to, čo kresťanov spája, aj keď jej interpretácie kresťanov do istej miery aj rozdeľujú. Táto aplikácia vytvára ako vedľajší produkt aj vedomie spoločenstva a jednoty medzi kresťanmi naprieč kontinentmi, kultúrami, konfesiami či jazykmi. 

Napokon, bez tejto vzájomnosti, spolupatričnosti a ochotnému darcovstvu by udržiavanie a vývoj alikácie bol nemysliteľný, keďže bola, je a aj do budúcnosti by mala byť celkom zdarma. Hlavný pastor Life Church, Craig Groeschel hovorí, že sám prišiel k viere, keď našiel v hotelovej izbe malú Bibliu (tzv. gedeonku), ktorú tam dala k dispozícii zdarma jedna misijná organizácia. Aj napriek návrhom zvonku k monetizácii tohto úspešného projektu, jej autori a majitelia takúto myšlienku jednoznačne odmietajú v duchu evanjeliového „zdarma ste prijali, zdarma dávajte“. 

Pri slávnostnom programe k historickému míľniku pol miliardy užívateľov, Gruenewald povedal: „Nedovoľte nikomu, aby vám hovoril, že ľudia už nečítajú Bibliu. Nedovoľte, aby vám povedali, že Biblia je akosi menej relevantná, alebo že súčasná generácia sa od nej odvracia, pretože to jednoducho nie je pravda a my máme 500 miliónov dôvodov, aby sme vám povedali, prečo to tak nie je.“

_______________________________

Odkaz na webstránku youversion.com

Odkaz na webstránku biblia.com

_______________________________

Článok bol pôvodne uverejnený na Dostupná pre každého, kto si chce vytvoriť efektívny návyk na pravidelné čítanie | Konzervatívny denník (postoj.sk)

_______________________________

Hlavné ilustračné foto: congerdesign, pixabay

Ilustračné foto: You Version a Life Church

Mgr. Ondrej Kolárovský

Komunikátor, riaditeľ projektu idea-list. Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na LTSP v USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca na ev. gymnáziu. Stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, cirkevnej škôlky, sociálno – misijného projektu Deti Afriky. Je šťastne ženatý a má 4 deti. Rád premýšľa o viere, živote a spoločnosti.