Vyberte stranu

V Európe sa do svadby hrnú bohatí, no chudobní nie

30. mája 2019

Počas prvých piatich rokov pôsobenia nadácie Marriage Foundation sme sa zaoberali stabilitou a nestabilitou rodín v súčasnosti. Zisťovali sme, čo sa reálne deje s pármi a ich deťmi pri rozvode, resp. rozchode, a aká je situácia v kompletných rodinách. Našimi štúdiami meníme odborný pohľad na manželstvo, ktorý bol dlho nejasný a často plný mýtov a mylných predstáv.

 

Je všeobecne známe, že v dnešnej dobe sa sobáši menej ľudí ako kedysi.

Tento jav sa stáva stále väčším problémom, a to z jednoduchého dôvodu. Páry žijúce v manželstve majú tendenciu zostať spolu, kým nezosobášené páry sa rozísť.

Čo sa týka rodičov, osem z desiatich zosobášených párov ostáva bok po boku, kým dieťa dovŕši 14-16 rokov. Ak rodičia nie sú zosobášení, pravdepodobnosť trvácnosti vzťahu sa znižuje na tri páry z desiatich. A to je významný rozdiel.

Spomedzi rozdielov, ktoré sú medzi zosobášenými rodičmi a rodičmi, ktorí nie sú zosobášení, by sme chceli vyzdvihnúť poslednú štúdiu, ktorá skúmala zdravé sebavedomie detí. Deťom, ktorých rodičia žijú spolu, sa darilo lepšie. Nezáležalo na tom, či to dieťa malo zosobášených alebo nezosobášených rodičov. Rozdiel bol spôsobený tým, či rodičia týchto detí boli spolu alebo nie.

Mnohí tvrdia, že manželstvo predstavuje záväzok. Súhlasíme. A pridávame, že nič nezobrazuje záväzok tak dobre ako manželstvo. Partneri sa zaviažu na spoločný život v dobrom, v zlom, v bohatstve aj v chudobe. Samozrejme, aj páry mimo manželského zväzku dokážu takto žiť. Ale podarí sa to menšiemu počtu z nich.

Prekvapujúce je zistenie z minulého roku. V Anglicku trend spoločného života a rodičovstva mimo manželstva zasiahol bohatšie páry len veľmi málo. Spomedzi rodičov s deťmi pod päť rokov bolo zosobášených 87% párov s vyšším príjmom. Zatiaľ čo v rodinách s nižším príjmom to bolo 24%.

Inými slovami, v týchto časoch, kedy spoločnosť neuznáva manželstvo za niečo dôležité, zabezpečené páry to od manželstva aj tak neodrádza.

Poďme sa pozrieť na tento fenomén v Európe.

Profesor Spencer James z Brighamskej Univerzity v USA a Harry Benson, člen organizácie Marriage Foundation urobili dva prieskumy v Európe. Kým z prvého nevieme zistiť potrebné dáta k našej téme. Z druhého prieskumu sa dajú vyvodiť zaujímavé závery o rozdieloch v manželstvách bohatých a chudobných ľudí, ktoré sa skúmali v dvadsiatich krajinách vrátane Českej Republiky a Maďarska.

Tu sú závery prieskumu:

  • Rozdiel v manželstve bohatých a chudobných je v každej zo skúmaných dvadsiatich krajín.

  • V Európe je zosobášených 84% bohatých párov (vrchná pätina podľa príjmu), no len 42% chudobných párov (spodná pätina príjmu).

  • Rozdiel je v rozmere od 1,4 krát v Portugalsku či Slovinsku až po 3,8 krát v Dánsku a Českej Republike.

  • Manželstvo je najpopulárnejšie v stredomorských krajinách, kde je spomedzi bohatých zosobášených 87% párov a spomedzi chudobných je to 53%.

  • Dokonca v liberálnej Škandinávii je zosobášených 75% spomedzi bohatých a len 30% spomedzi chudobných.

Toto je skutočne pozoruhodné.

Kdekoľvek v Európe sa bohatí stále sobášia. A nie v malej miere.

Ľudia, ktorí nás ovplyvňujú zhora cez média, seriály, filmy – takmer všetci, ktorí patria do bohatej kategórie vrchnej pätiny podľa príjmov – nám hovoria ako manželstvo nie je dôležité.

Tragédiou je, že chudobní – tí, ktorí potrebujú stabilitu viac než ktokoľvek – ich počúvajú.

Pôvodný článok:http://marriagefoundation.org.uk/throughout-europe-the-rich-marry-and-the-poor-dont/

Harry Benson

Zakladateľ a riaditeľ Bristol Community Family Trust. Vyučoval stovky kurzov o vzťahoch po celej Európe. Je hlasným propagátorom manželstva, pretože výskumy ukazujú, že na manželstve záleží. Na základe výskumov zostavil viacero štúdií, je autorom kníh a kurzov pre manželov a rodičov. S manželkou Kate spolu žijú 27 rokov a majú 6 detí.