Prečo čítať knihy?
18. januára 2024
100 kníh za rok? Dá sa to? Prečo vôbec čítať knihy? Ako ich čítať? A ako mať z ich čítania úžitok? Rozprávali sme sa so slovenským Španielom Josém Calvom Aguilarom, ktorý prečíta ročne desiatky kníh.
Prečo čítať knihy?
Knihy sú podľa mňa spôsob, akým čerpať z múdrosti druhých. Určite každý z nás zažil nejaký ten „aha moment“, keď sa stretol s nejakým zaujímavým človekom. Nejaký rozhovor, čo ho zásadným spôsobom oslovil a dal nejaký nový pohľad na nejakú vec. Knihy sú v podstate „rozhovory“ s ľuďmi, ku ktorým by sme sa inak nedostali. Je to spôsob, akým môžeme rásť. Je taký dobrý citát v angličtine: „leaders are readers“ (tí, čo vedú, čítajú). Zvlášť pre ľudí v nejakej pozícii vedenia je podľa mňa čítanie nevyhnutnosťou. Je to celoživotné vzdelávanie.
Koľko kníh ročne prečítaš?
Momentálne som sa nejak „ustálil“ na počte okolo 100 kníh ročne. Ale nerobím z toho niečo, čo musí byť. Je to skôr niečo, čo ma motivuje čítať ďalej, aj keď nie vždy sa mi chce.
Akým spôsobom sa dá toľko ročne prečítať?
V podstate najdôležitejšie je ten čas si nájsť. Všetci máme tých istých 24 hodín denne. Nikto nemá v tomto zmysle žiadnu výhodu či nevýhodu. Samozrejme, sú rôzne životné situácie, ktoré majú na to vplyv. Ale skôr sa stretávam s tým, že ľudia majú výhovorky. Hovoria, že nemajú čas čítať, ale pozerajú za jeden mesiac viac televízie než ja za celý rok. Takže ako pri mnohých iných veciach, ide o to, čo je pre človeka v živote prioritou. Konkrétne u mňa hrá veľkú rolu pravidelný rytmus. Aspoň hodinu denne venujem čítaniu kníh, väčšinou keď idem spať. Niekedy je to viac a, samozrejme, že niekedy, najmä keď som extrémne unavený, je to menej. Ale tých dní, kedy čítam menej ako hodinu, by som vedel spočítať možno na prstoch obidvoch rúk. Priemerný človek prečíta jednu stranu za minútu. Ak by čítal jednu hodinu denne, v podstate by prečítal 300 stranovú knihu za 5 dní. To nie je tak veľa, však? Druhá, pre mňa veľmi dôležitá, vec sú audioknihy. Trávim dosť veľa času v aute na cestách, takže audioknihy sú pre mňa spôsob, ktorým čítam aj keď nemôžem čítať. Je však dokazané, že náučné knihy je lepšie čítať ako počúvať. Tak keď počúvam audioknihu, väčšinou si pustím príbehy, romány, životopisy alebo niečo podobné.
Aké typy kníh čítaš?
Väčšinou mám rozčítaných niekoľko kníh súčasne. Jednu audioknihu, jednu papierovú a jednu elektronickú. Elektronickú čítačku používam v noci, keď čítam v posteli, aby nerušilo svetlo. A väčšinou sa snažím, aby všetky tri knihy boli z rôznych kategórií. Jedna je román – beletria, jedna je odborno-náučná a k tomu ešte pridám nejakú teologickú. Ale v podstate čítam takmer hocičo, čo sa mi dostane do rúk. Asi jediné, k čomu som si ešte nenašiel cestu, je poézia. Na tom ešte musím popracovať.
Ako sa z prečítaných kníh učíš?
Pri elektronických knihách sa dá veľmi ľahko podčiarknuť myšlienky, ale papierové knihy nerád takto „ničím.“ Ale celkovo mám dobrú pamäť. Viem pri každej knihe, ktorú som čítal, zapamätať si kľúčové myšlienky alebo celkovo témy, ktoré tá kniha pokrýva. Takže, keď sa potom potrebujem nejakou témou zaoberať, mám hneď veľmi rýchly prehľad o tom, ktoré knihy sa tou témou zaoberajú. A už potom len hľadám, najmä podľa názvov kapitol, kde to v tej knihe je. Jedna vec, čo mi dosť pomáha, je aplikácia Goodreads, v ktorej si zaznamenávam knihy, ktoré čítam a viem ich tam aj hodnotiť. To mi potom slúži ako dobrá „databáza.“
Ako začať?
Najdôležitejšie je presne to – začať. Nájdi a oddeľ si nejaký čas denne, aj keby len 10 minút, aby si začal čítať. Možno si to dokonca daj do kalendára, aby si vedel, že vtedy jednoducho niečo máš a nemôžeš robiť niečo iné. Máš v podstate „stretnutie,“ ktoré je pre teba dôležité – stretnutie s autorom. Buduj si ten denný rytmus a po nejakom čase sa z toho stane návyk, ktorý bude automatický. Mimochodom, výborný spôsob ako sa učiť budovať návyky je v knihe „Atómové návyky.“ Tam človek nájde výborný návod ako urobiť z hocičoho, pokojne aj z čítania, návyk, ktorý bude tak automatický ako si čistiť zuby pred spaním.
Je nejaká kniha, ktorá bola pre teba sklamaním?
Asi máloktoré knihy boli vyslovene sklamaním. Väčšinou každá kniha má aspoň niečo, čo stojí za to, aj keď možno je to len jedna veta uprostred 600 strán. Ale zopár sklamaní samozrejme bolo. Sú to knihy, ktorým som dal len jednu hviezdičku v mojom Goodreads. Ale sú veľmi rôznorodé, jedine čo mali spoločne je to, že boli pre mňa sklamaním. Ale pre niekoho iného sklamaním nemusia byť.
Ktoré knihy či spisovatelia významne ovplyvnili tvoj život?
Asi na prvom mieste musím uviesť knihu „Na východ od raja“ od Steinbecka. Je to pravdepodobne najlepšia kniha, akú som v živote čítal. Potom čokoľvek od N.T. Wrighta alebo Eugenea Petersona je pre mňa radosť čítať. „Šabat“ od Abrahama Joshuu Heschela bola v mojom živote kľúčovou knihou. Nečítal som nič lepšie v oblasti sci-fi ako od autora Cixin Liu. Mám pocit, že málokto rozumie lepšie ľudskej duši ako Fredrik Backman – knihy ako „Muž menom Ove,“ „Obhliadka bytu“ alebo séria „Medveďovce“ sú úplne úžasné.
_______________________________
Séria článkov o šabate
Rozhovor o podcaste.
Ilustračný obrázok: Ben White, Unsplash
José Calvo Aguilar
Pôvodom Španiel, ale srdcom Slovák. Teológ, kazateľ a marketér. José má rád knihy, filmy, hudbu a dlhé rozhovory pri whisky. Najlepšie spracuje myšlienky tak, že o nich hovorí, a preto najradšej robí podcast. So svojou manželkou a dcérou žije a pracuje v Žiline.