Vyberte stranu

Rozvodovosť v Británii klesla na úroveň roka 1970

4. januára 2024

Podľa nášho nového výskumu s použitím údajov Úradu pre národnú štatistiku je teraz miera rozvodovosti späť na úrovni z roku 1970.

Použitím rovnakej metódy ako používa OSN, počítame rozvodovosť pre každý rok manželstva od roku 1963.

Zistili sme, že rok 1986 bol pre rozvody najhorším rokom, pričom 41% párov, ktoré sa v tom roku zosobášili, sa už rozviedlo. Pri súčasných trendoch predpokladáme, že celkovo sa ich rozvedie 44%.

Keď porovnáme prvých desať rokov manželstva, v roku 2010 sa rozviedlo 18 % párov v porovnaní s 23% párov, ktoré sa rozviedli v roku 1986. To je 24% zníženie rozvodovosti počas prvých rokov manželstva.

Ak sa pozrieme len na prvých päť rokov manželstva, pokles je ešte väčší: z roku 2015 sa zatiaľ rozviedlo 5% novomanželov v porovnaní s 10% v prípade párov z roku 1986. To je pokles o 48%.

Na základe najnovších údajov môžeme predpovedať, že 35% dnešných novomanželov sa pravdepodobne rozvedie. Spôsob, akým to robíme, je trochu podobný tomu, ako vám Mapy Google povedia, ako dlho bude vaša cesta trvať na základe toho, čo robia všetci ostatní, ktorí sú o kúsok popredu. To, ako dlho potrvá vaša skutočná cesta, sa tomuto údaju bude blížiť.

Za poklesom rozvodovosti sú ženy. Ide však o to, s čím vstupujú do manželstva muži.

Tiež sme ukázali:

► rozvodovosť vrcholí v rozmedzí 3-7 rokov manželstva bez ohľadu na to, na ktorý rok sa pozeráme;
► po 10 rokoch manželstva sa miera rozvodovosti stáva vysoko predpovedateľnou;
► prudký nárast rozvodov v roku 2010 sa zdá byť veľmi pravdepodobne spôsobený rýchlejším vybavovaním dokladov a nie vyššou rozvodovosťou;
► keďže miera rozvodov, ktoré sú pripisované mužom, sa od 70. rokov minulého storočia takmer nezmenila, takmer všetky zmeny v rozvodovosti odvtedy nastali pri rozvodoch pripisovaných ženám počas prvej dekády ich manželstva;
► keď poznáme skutočnú mieru rozvodovosti za 10 rokov – t. j. do roku 2010 – môžeme si byť skutočne istí pri predpovedaní celoživotného rizika rozvodovosti pre danú skupinu v istom roku.

Prečo sa rozvodovosť od 60. rokov zmenila?

Pozrite sa na grafy vyššie. Všetky zmeny sa dejú v skupine žien, ktoré podajú žiadosť o rozvod v prvej dekáde manželstva. Mimo toho sa nedejú u žien takmer žiadne zmeny a takmer žiadne zmeny u mužov.

Ak by to bolo všetko o veku alebo ekonomike alebo o väčšom počte žien na pracovisku, očakávali by sme podobné variácie aj pri rozvodoch, ktoré idú na vrub manželom. Ale to nevidíme. Ide teda o rodový efekt.

Prečo sa ženy v 70. a 80. rokoch 20. storočia stávali v manželstve postupne nešťastnejšími a od 90. rokov 20. storočia sú opäť v manželstve šťastnejšie?

Môj názor je, že toto je všetko o mužskej angažovanosti. V 70. rokoch 20. storočia čoraz viac párov začalo žiť spolu pred sobášom, čo takmer určite viedlo k tomu, že páry potom uzavreli manželstvo kvôli spoločenskému tlaku. Viac mužov, ktorí neurobili skutočný záväzok, znamená viac žien, ktoré sa rozvádzajú skôr. Ale keďže spoločenský tlak na sobáš v súčasnosti takmer vymizol, muži, ktorí sa ženia, sú čoraz viac tí, ktorí sa pre manželstvo skutočne rozhodnú.

Viac takých, ktorí sa pre manželstvo rozhodnú. Menej takých, ktorí sa do neho len akosi dostanú.

Toľko k toxickej maskulinite. Aspoň, čo sa ženatých mužov týka, tá od 90. rokov minulého storočia klesá!

_______________________________

Pôvodný článok vyšiel na webstránke Marriage Foundarion.

Celý výskum si môžete pozrieť v angličtine TU.

Grafy: Marriage Foundation

Ilustračný obrázok: Pablo Heimplatz, Unsplash

Harry Benson

Harry Benson je jedným z popredných britských šampiónov v téme manželstva. Ako riaditeľ výskumu nadácie Marriage Foundation sú jeho zistenia bežne citované v médiách a politikmi. Harry strávil viac ako dvadsať rokov výskumom, písaním a vyučovaním o manželstve a rodine. Na základe výskumov zostavil viacero štúdií, je autorom kníh a kurzov pre manželov a rodičov. S manželkou Kate spolu žijú 34 rokov a majú 6 detí.