Vedci zistili, že manželstvo sa rokmi zlepšuje
25. septembra 2019
Obraz manželstva, ktorý vykresľujú dnešné médiá, nie je práve lichotivý. Vrúcny vzťah postupne vystrieda v lepšom prípade nezáujem, v horšom dokonca odpor a neustále hádky.
V jednom dieli populárneho britského sitkomu zo 70. rokov Basil Fawlty takto odpovedá svojej manželke, ktorá mu vyčíta, že vyzerá šťastne: „Hmm, šťastne … Áno, spomínam si, aké to je, ale nezdá sa mi, že toto je ten prípad, drahá. Ale sľubujem, že ak budem šťastný, dám ti vedieť.“
Hoci podobné páry máme neustále pred očami, nedávno zverejnené výsledky jednej americkej štúdie tento mýtus spochybňujú a dokazujú, že manželské spolužitie sa vo väčšine prípadov rokmi naopak zlepšuje.
Tento výskum potvrdil, že hoci v manželstvách končiacich rozvodom sa vzťahy pochopiteľne zhoršujú, tie páry, ktoré spolu zostávajú, sa s pribúdajúcimi rokmi hádajú čoraz menej a svoje manželstvá považujú stále za šťastné.
Paul R. Amato z Pennsylvania State University a James Spancer z Brigham Young University analyzovali údaje získané od 1617 ženatých a vydatých jednotlivcov vo veku 18 – 55 rokov.
Vo svojom výskume sa sústredili na tri kľúčové aspekty manželského spolužitia: pocit šťastia, nezhody a spoločné aktivity, ako napríklad čas strávený pri spoločnom jedle, návštevami priateľov alebo spoločným nakupovaním.
Väčšina manželstiev v spomínanej vzorke pretrvala a manželia sa zhodli na tom, že ich vzťah je rovnako šťastný, ako na začiatku. Hoci priestoru na spoločné aktivity mali v priebehu prvých 20 rokov manželstva menej, postupne spolu trávia stále viac času a čoraz menej sa hádajú.
Harry Benson, ktorý vedie výskum v think thanku Nadácia pre manželstvo (Marriage Foundation), výsledky štúdie zhodnotil takto:
„Zvykli sme si dívať sa na páry sediace pri stole v napätom tichu, zmierené s prázdnotou a bezútešnosťou ich vzťahu. Tento depresívny a klamlivý obraz je nám dobre známy z televíznych seriálov a doterajšie výskumy potvrdzovali, že napriek pozitívnemu začiatku väčšina manželstiev po čase upadá.
To ale vôbec nie je pravda.
Vďaka tomu, že sa autori tejto najnovšej štúdie rozhodli oddeliť manželstvá, ktoré sa skončili rozchodom, od tých ostatných, podarilo sa im zistiť, že párom, ktoré spolu zostanú, sa darí svoj vzťah budovať a skvalitňovať.
Priemerné manželské páry nie len že nie sú frustrované a nešťastné, ale postupne sa prispôsobujú svojim partnerom a ich meniacim sa záujmom. Väčšina manželstiev je aj po rokoch rovnako šťastná ako na začiatku, menej často čelí nezhodám a hádkam a ako im dospievajú deti, má stále viac a viac času na spoločné aktivity.
Vie to zábavný priemysel a rovnako aj väčšina starších manželov. Napriek tomu ale takéto manželstvá asi nevyzerajú zaujímavo na televíznej obrazovke.“
Ako sa vyjadril Sir Paul Coleridge, bývalý sudca Najvyššieho súdu a zakladateľ Nadácie pre manželstvo, „médiá nás neustále zásobujú negatívnymi stereotypmi týkajúcimi sa manželstva a rozvodov. Vďaka nim vnímame manželstvo ako doživotný trest odňatia slobody, plný utrpenia a končiaci sa rozchodom. Stále počúvame, že stúpajúci počet rozvodov je dôsledkom toho, že ľudia žijú dlhšie.
V našej nadácii sme sa ale presvedčili, že tieto stereotypy stačí podrobiť dôslednému výskumu a výsledky sú úplne iné, čo potvrdila aj táto americká štúdia.
Manželstvo je ako víno. S plynúcimi rokmi sa nezhoršuje, skôr naopak. Stačí sa opýtať dôchodcov, ktorí sú spolu 40, 50 či 60 rokov a zistíte, že ich vzťah je naplnený hlbokým vzájomným porozumením a jediné, čo ich trápi, je obava z toho, že ich čoskoro rozdelí smrť.
Rovnako neopodstatnené je aj tvrdenie, že čím dlhšie žijeme, tým viac sa rozvádzame. V skutočnosti pravdepodobnosť rozvodu klesá s každým spoločne prežitým rokom a po 30 rokoch manželstva je nižšia než 2 %.
Klesajúci počet rozvodov sa však rovnako týka aj mladých, a tento trend sa za ostatných 8 rokov nezmenil. To znamená, že ľudia, ktorí dnes vstupujú do manželstva, spolu s najväčšou pravdepodobnosťou zostanú až do smrti.
Výskumy nám opakovane ukazujú, že všetci túžime po uspokojujúcom monogamnom vzťahu a že táto túžba nie je len snom, ale pre väčšinu manželstiev aj realitou.“
pôvodný článok: http://marriagefoundation.org.uk/marriage-gets-better-find-top-academics/
Zakladateľ a riaditeľ Bristol Community Family Trust. Vyučoval stovky kurzov o vzťahoch po celej Európe. Je hlasným propagátorom manželstva, pretože výskumy ukazujú, že na manželstve záleží. Na základe výskumov zostavil viacero štúdií, je autorom kníh a kurzov pre manželov a rodičov. S manželkou Kate spolu žijú 27 rokov a majú 6 detí.