4 praktické tipy ako využiť leto na upokojenie a spomalenie
28. júla 2022
V nasledujúcich riadkoch ponúkame 4 tipy, ako môžeme spomaliť (nielen počas tohto leta.)
Každý podľa svojich možností. Je rozdiel, či je niekto mamička na materskej, vrcholový manažér, lekár, právnik alebo obchodník. Každý z nás však potrebuje čas ticha a samoty. Nielen raz v roku, ale pravidelne, každý deň. Vytvoriť si návyk vyžaduje nejaký čas a leto je na to ideálna príležitosť. Dovolenka, či už pri mori, v horách, na chalupe, alebo len doma je ideálny priestor na to, aby sme začali praktizovať to, čo potom postupne prenesieme aj do svojho pravidelného života.
Aj keď momentálne nebehám pravidelne, bolo isté obdobie, kedy sa mi to darilo aj viackrát do týždňa. Neviem, či sa to začalo na dovolenke, ale určite sa to začalo v lete, kedy je predsa len režim aj v súvislosti so školou aj projektami v práci iný. Leto je ideálny čas na experiment. Ak chcete v živote spomaliť, skúste začať praktizovať aspoň na pár minút denne ticho a samotu.
Osobne, keďže som kresťan, využívam tento čas ticha a samoty na modlitbu a čítanie Biblie. Ježiš je pre mňa vzorom, ktorý sa snažím napodobňovať. Napriek množstvu ľudí, ktorým pomáhal, si vždy našiel čas na samotu, ticho, rozhovor s Bohom Otcom.
Nie je nevyhnutné začať hneď 2 hodinami ticha a modlitby každý deň. Dôležité je začať. 10-15 minút na začiatok, 3-4x do týždňa je ľahšie udržať a vytvoriť si pravidelný návyk, ktorý je možné neskôr upravovať a zvyšovať, ako si hodiť hneď na začiatok 2 hodiny 6x v týždni.
V posilovni tiež nezačíname na tlakoch pri 120kg, ale ideme postupne podľa toho, ako nám naše schopnosti a možnosti dovoľujú.
2. Šabat – jeden deň odpočinku za týždeň
Už aj ľudia, ktorí nechodia do kostola, vedia, čo je to sabatikal – obdobie odpočinku. Šabat je jeho starší brat, totiž – deň odpočinku.
Možno si poviete, že jeden deň ničnerobenia je len zbožné prianie v tomto uponáhľanom svete, kedy človek nevie či je nedeľa, či sviatok alebo piatok, lebo do práce chodí stále. No práve šabat bol a aj je pre Židov dňom, kedy „nesmú pracovať“.
Na prvý pohľad to znie veľmi rigorózne a pár storočí pozadu, v skutočnosti je za tým niečo oveľa hlbšie. Hospodin na siedmy deň stvorenia odpočíval a tešil sa zo svojho stvorenia. Dal ľuďom tento deň ako dar, kedy nemusia pracovať, môžu sa tešiť z toho, čo vykonali za šesť dní, odpočívať a dôverovať mu. Napriek tomu, že odpočívajú a nepracujú, on sa o nich postará. Keď sa na to človek pozerá z tejto perspektívy, deň odpočinku sa stáva darom a nie príkazom.
Nedávno som videl youtube video, z domácnosti Chasídskych Židov, ktorí dodržiavajú šabat z nášho pohľadu prehnane. Napriek všetkým príkazom a rituálom, ktoré počas tohto dňa robia to ale ani zďaleka nevyzerá, že by im to vadilo. Šabat je deň, na ktorý sa tešia zo všetkých dní najviac. Je to deň, kedy majú čas vyhradený pre svojho Stvoriteľa, rodinu, priateľov, oslavu, odpočinok, spomalenie.
Tim Keller, známy kazateľ z New Yorku hovorí, že počas dňa odpočinku potrebuje robiť človek 3 veci:
1.) Aktivitu, ktorú obyčajne nerobí – teda ak je niekto profesionálny tenista, tak by to mohlo byť povedzme aj varenie obeda, ale ak je niekto profesionálny kuchár, tak by to mohol byť napríklad ten tenis.
2.) Uctievanie – čo zapadá do konceptu šabatu, podľa toho, čo sme si povedali pred chvíľou. Ak uctievame Stvoriteľa, tak si zároveň uvedomujeme, že tu je iný Pán, ktorý riadi tento svet, ktorý má pod kontrolou všetky veci (aj tie, ktoré ja pod kontrolou nemám), a zároveň sa týmto uctievaním dostávam na správne miesto – vidím svoju malosť, pominuteľnosť a nahraditeľnosť.
3.) Neštrukturovaný čas je poslednou vecou, ktorú robiť v deň odpočinku a znamená to jediné – nič si neplánovať a čakať na to, čo deň prinesie. Ak zavolajú známi, môžeme sa ísť prejsť, ale môže to skončiť aj obyčajným sedením na balkóne s pohárom chutného nápoja.
Prečo je leto na toto celé ideálne? V lete nie je toľko deadlineov, termínov ani povinností, pretože mnohí ľudia chcú oddychovať a spomaliť podobne ako my. Začať preto praktizovať nedeľný (alebo ak je to treba aj „inodňový“) odpočinok je jednoduchšie
3. Zjednodušenie / minimalizmus
Dnes veľmi populárny termín. Nemusíme však hneď otvárať šatník. Možno stačí otvoriť svoj denný rozvrh a preveriť si, čo všetko v ňom musí byť a čo všetko v ňom je, no zároveň by nemuselo. Môžete použiť známy Coveyho graf 4 kvartálov, alebo si len určiť hranice toho, na čom pracujeme a všetko ostatné dať bokom (ako môj priateľ Dodo v tomto blogu). Cieľom je určiť si jasné obmedzenia a držať sa ich. Život každého z nás je ako rieka – niekedy búrlivejšia, niekedy pokojnejšia, no vždy potrebuje mať jasný breh – hranice odkiaľ kam môže tiecť. Ak tie hranice nemá, vyleje sa z koryta a je z toho katastrofa. Práve preto je dobré čo najviac svoj život a činnosti v ňom zjednodušovať.
Dnešná doba tomu veľmi nepraje. Z každej strany sa na nás valí kopec podnetov. Práve preto som vo svojom živote zásadne obmedzil sociálne siete. Pre spomalenie potrebujeme takéto obmedzenia. Neberte si notebook na dovolenku. Vypnite internet. Skúste mať viac neštruktúrovaného času, premýšľať, oddychovať, bez prítoku podcastov či nových informácií.
4. Spomalenie
Zastavte boj s GPSkom, keď idete autom. Doprajte si luxus, že prídete do cieľa neskôr, ako vám to hovorí vaša navigácia. Dodržiavajte rýchlosť. Postavte sa do najpomalšieho radu v obchode. Počkajte, kým naskočí zelená na prechode pre chodcov. Buďte pripravení na nečakané vyrušenia, náhodné stretnutia so starými známymi, pomôžte niekomu v núdzi, prihovorte sa žobrákovi či predavačke v obchode, spomaľte vedome a cielene. Vytvorte si širší „okraj“ vo svojom živote.
Neviem si predstaviť čítať knihu, ktorá by mala písmená zalomené na hranu papiera. Možno to nie je nemožné, ale je to veľmi náročné. Žiť život bez okraja je rovnako náročné. Potrebujeme mať voľný priestor okolo všetkého, čo v živote robíme.
Opäť sa vrátim k Ježišovi, ktorého záujem o ľudí predčil všetky plánované aktivity. Bolo jedno kam šiel, alebo čo mal v pláne, či sa ponáhľal niekam vyučovať. Vedel sa zastaviť a všimnúť si tých, ktorých si nevšímal nikto. Život by nemal byť o deadlineoch, projektoch, výsledkoch, ale v prvom rade o ľuďoch a vzťahoch (viac v tomto mojom blogu – Prečo je lepšie mať 3 skutočných priateľov ako 100 000€).
Niekto si môže teraz povedať, super, ďalšie rady, ale ja to takto jednoducho neviem a nedám. Napriek tomu, že táto predstava je lákavá, nemôžem si dovoliť odpočívať, spomaliť, zastaviť sa, lebo svet okolo mňa sa rozsype. Zlyhám. Budem nikto. Nikto si na mňa nespomenie, nikto moju prácu neocení, zostanem zabudnutý na smetisku dejín.
V tomto článku som viackrát spomínal Ježiša. Ako vzor a inšpiráciu. Ale Biblia nám ukazuje, že on je oveľa viac ako len vzor a inšpirácia. Kresťania veria, že on je Boh a Záchranca. On je ten, kto sa stal nikým, zomieral na kopci za mestom ako zločinec, aby sme sa aj my mohli stať niekým. Nie preto, čo sme dokázali urobiť, ale preto, čo urobil on. On sa namáhal, aby sme my ty už nemuseli. Aby sme mohli odpočívať a spomaliť. Keď on povedal na kríži „dokonané “, neznamenalo len koniec jeho života. Tým slovom Ježiš vyjadril oveľa viac.
Už sa nemusíme namáhať, aby sme sa dokázali zachrániť. Aby sme bolli niekto. Aby nás Boh prijal. Aby sme mohli žiť v radosti a spokojnosti navždy. Toto všetko už je “dokonané”. Toto všetko už Ježiš dosiahol na kríži. Toto je dobrá správa. Môžeme žiť večne s Bohom v radosti a spokojnosti. Nemusíme sa naháňať, žiť nadoraz, len aby sme boli niekto a aby sme si život dokonale užili. Nemusíme sa báť, že zomrieme skôr, ako sa nám to podarí.
Pre mňa ako kresťana nie je spomalenie len otázka životnej disciplíny a zdravého životného štýlu, či kvalitnejšieho života. Som vnútorne slobodný takto žiť, pretože mám Otca, ktorý ma vďaka Ježišovi prijal napriek všetkému čo som (ne)urobil, alebo čo (ne)urobím.
_______________________
foto k článku: Rafael Cisneros Mendez, Unsplash
Ďalšie podobné články:
Šabat – životný rytmus pre súčasnosť, J. C. Aguilar
Zdravý manažment života, rozhovor s Mariánom Kaňuchom
Minimalizmus ako duchovná disciplína, rozhovor s Tomášom Štrbom