V dobrom aj v zlom: zostať v nešťastnom manželstve môže byť to najlepšie, čo urobíte
21. októbra 2021
Miera rozpadu rodiny je v Británii na historicky najvyšších hodnotách, nový výskum ukazuje, že nešťastie v manželstve je často len krátkodobé a je to riešiteľný problém.
Výskum nadácie Marriage Foundation (Nadácia pre manželstvo) odhalil, že väčšina párov, ktoré sú nešťastné v období narodenia prvého dieťaťa, je šťastných o desať rokov neskôr, ak spolu zostanú.
Z rodičov, ktorí sú v čase narodenia prvého dieťaťa nešťastní, sedem z desiatich zostáva spolu a z nich je väčšina (68%) o desať rokov neskôr šťastná.
Dvadsaťsedem percent nešťastných rodičov, ktorí zostanú spolu, sú „mimoriadne šťastní“ a hodnotia mieru šťastia vo svojom vzťahu najvyššou známkou sedem zo siedmich.
Keďže miera rozpadu rodiny je v Británii na rekordných úrovniach, výskum naznačuje, že príliš veľa párov sa vzdáva manželstva skôr, ako mu dá šancu na úspech.
Harry Benson, riaditeľ výskumu Marriage Foundation, uviedol: „Na rozdiel od všeobecného presvedčenia môže byť zotrvanie v nešťastnom manželstve to najlepšie, čo ste kedy urobili.”
„Väčšina manželstiev má svoje nešťastné chvíle, ale okrem, našťastie, extrémne zriedkavých prípadov, keď vzťah zahŕňa zneužívanie, väčšina párov dokáže prekonať ťažkosti, a tak byť neskôr šťastná.”
„Je toho veľa, čo môže pár urobiť, aby vo svojom vzťahu prekonal tŕnisté obdobie. Moje vlastné manželstvo čelilo podobnej kríze a o dvadsať rokov neskôr sme spolu s manželkou napísali knihu What Mums Want and What Dads Need to Know (Čo chcú matky a čo by mali vedieť oteckovia), aby pomohla ďalším párom vyhnúť sa zbytočnému močiaru nedorozumení, ktorým sme si sami prešli.”
„Jednoduchá zmena, ktorú pár môže urobiť, je chodiť na pravidelné, ale nie rutinné, rande. Predchádzajúci výskum organizácie Marriage Foundation ukázal, že manželské páry, ktoré chodia každý mesiac na rande, majú o 14% nižšiu pravdepodobnosť, že sa ich vzťah rozpadne, než tie, ktoré tak nerobia.”
„Národný týždeň manželstva je ideálny čas na zavedenie zvyku na pravidelné spoločné chvíle, ktoré budete venovať svojmu manželstvu.”
Sir Paul Coleridge, bývalý sudca Najvyššieho súdu a zakladateľ Marriage Foundation, uviedol: „Vzhľadom na rozpad rodiny, ktorý má svoje najvyššie úrovne v prvých desiatich rokoch manželstva, je to skutočne dôležitý výskum, ktorý búra mýty.”
„Táto štúdia ukazuje, že aj keď má pár náročné obdobie v tom, že sa vo veľkej miere prispôsobuje požiadavkám detí, neznamená to, že to tak bude naveky a v dlhodobom horizonte môžu mať skutočne kvalitný vzťah s vysokou mierou spokojnosti.”
„Problém spočíva v mylných predstavách o povahe dlhodobých vzťahov. Nevznikajú len tak. Len preto, že obaja prežívajú na začiatku voči tomu druhému veľkú vášeň, automaticky to neznamená, že táto vášeň zostane navždy na rovnako vysokej úrovni bez námahy a bez období trápenia.”
„Porozprávajte sa s každým, kto má po dvadsiatich rokoch uspokojivý vzťah a povie vám, že je to výsledkom formovania počas dlhého obdobia vďaka citlivej a tvrdej práci oboch partnerov. A úspech prináša odmenu na nezaplatenie, z ktorej má úžitok celá rodina, najmä deti.”
„Pracovať na tom, aby váš vzťah dobre fungoval a napredoval, je zďaleka tá najlepšia a najdôležitejšia zložka, ktorú potrebuje vaše dieťa pre svoj vývoj.“
O Marriage Foundation
Marriage Foundation založil Sir Paul Coleridge, sudca Najvyššieho súdu, ktorý bol k tomu pohnutý svojou štyridsaťročnou osobnou skúsenosťou ako advokát a sudca špecializujúci sa na rodinné právo. Cieľom nadácie je zlepšiť chápanie manželstva vo verejnosti a znížiť počet ľudí, ktorí sú vtiahnutí do systému rodinného práva – každoročne približne 500 000 detí a dospelých.
Marriage Foundation upozorňuje na krízu a rozpad rodiny. Ich výskum zistil, že dieťa, ktoré sa dnes narodí, má len 50% šancu, že bude do svojich pätnástich rokov žiť s oboma rodičmi.
Výskum nadácie tiež zistil, že 93% rodičov, ktorí zostanú spolu do pätnástich rokov svojho dieťaťa, je zosobášených.
Zdroj štatistík o manželstve, spolužití, záväzkoch, rozvode a rozpade rodín nájdete na webovej stránke Marriage Foundation.
Národný týždeň manželstva
Národný týždeň manželstva je každoročná aktivita pre páry, aby sa zastavili a naučili nejaké nové zručnosti, aby tak posunuli svoje manželstvo z dobrého na veľmi dobré. Svadobný deň je len začiatok a všetky manželstvá sa môžu každým ďalším rokom viac a viac zlepšovať.
Národný týždeň manželstva je podporovaný charitatívnymi organizáciami a jednotlivcami, ktorí veria, že zdravé manželstvá prinášajú úžitok pre celú spoločnosť a mali by dostať povzbudenie a podporu všade, kde je to možné.
Národný týždeň manželstva je v prvom rade preventívnou kampaňou, ktorej cieľom je poukázať na výhody zdravého manželstva pre spoločnosť, médiá a vlády, pričom sa snaží vzdelávať páry a informovať ich, aké to má výhody, keď sa vzťah neustále zlepšuje, čo sa deje prostredníctvom miestnych akcií a cez médiá.
Národný týždeň manželstva prebieha aj na Slovensku prostredníctvom miestnych akcií organizovaných rôznymi organizáciami a cirkvami v celej krajine, ako aj prostredníctvom národných akcií koordinovaných kampaňou NTM. Na stránke NTM nájdete informácie o tom, ako sa môžete zapojiť.
Pôvodný článok nájdete tu: For better, for worse: Staying in an unhappy marriage could be the best thing you do. Článok je redakčne upravený.
Je zodpovedná za fundraising a vzťahy s darcami, komunikáciu a všeobecný manažment v Marriage Foundation. Je držiteľkou titulu BA z európskych štúdií na Maastrichtskej univerzite a titulu z európskych štúdií na univerzite v Amsterdame. Po ukončení štúdia strávila niekoľko rokov prácou v medzinárodnej kancelárii Amsterdamskej univerzity a zúčastnila sa školiacich programov týkajúcich sa riešenia konfliktov, mediácie a zmierenia.