Vyberte stranu

Sedem tajomstiev úspešných Vianoc!

3. decembra 2020

Pre niekoho je zvládnuť Vianoce hračkou. Iní by to radšej vzdali.

Očakávame perfektné Vianoce, ktoré by mali byť také, aké sa nám páčia. Snívame o dome plnom smiechu a radosti, keď si rodina otvára nádherne zabalené darčeky pod vysvieteným stromčekom a všetci si spolu sadáme k chutnej štedrovečernej večeri.

Harry Benson, vedúci výskumu v Marriage Foundation, spísal svoje tipy ako prežiť lepšie Vianoce.

krajina pri jazere-archiv MK

Osobne Vianoce milujem. Pre mňa je to jedno z najlepších období roka. Veľmi rád staviam stromček a pomáham deťom – teraz už mladým dospelým – zdobiť ho ozdobami, svetlami a inými zaujímavými kúskami, ktoré z roka na rok skladujeme v niekoľkých orientálnych košoch. Rád píšem v mene rodiny náš každoročný list a pripravujem posielanie pohľadníc. Veľmi rád pozerám na tváre ostatných, keď otvárajú svoje darčeky. A najmä milujem vychutnávanie si moriaka na preplnenom tanieri so všetkými prílohami. Chováme vlastné morky a chutia obzvlášť vynikajúco! Celkovo prežívame Vianoce naozaj dobre, pretože sme s manželkou Kate o nich premýšľali už dávno predtým.

Nie vždy to však ide tak hladko. V minulých rokoch som minul oveľa viac peňazí, ako som plánoval. V poslednej chvíli som mal paniku z darčekov, ktoré som zabudol kúpiť. Tiež som sa príliš prejedal. V hektickom čase som riešil nezhody zlým spôsobom. A do nového roku som potom prenášal množstvo zranených pocitov, sklamaní a nevyriešeného hnevu.

To, ako prežijeme Vianoce, môže mať obrovské následky pre naše vzťahy. Pre tých z vás, ktorí si chcú udržať manželstvo, rodinu a priateľov aj po Vianociach, mám pre vás môj špeciálny predčasný vianočný darček.

 

Sedem tajomstiev úspešných Vianoc.

 

# 1 Upravte svoje očakávania

Vianoce majú toľko tradícií a asociácii, ktoré sú s nimi spojené. To, ako si vy predstavujete ideálne Vianoce, sa môže veľmi líšiť od toho, ako si ideálne Vianoce predstavujem ja. Prvým a najväčším tajomstvom úspešných Vianoc je preto dobre zvládnuť svoje očakávania.

Moja žena Kate a ja sme vyrastali v rodinách s podobnými skúsenosťami z detstva, ako sme trávili Vianoce. Na Štedrý deň sme boli obaja zvyknutí vstávať s pančuchami plnými darčekov pri záhlaví našich postelí. Po raňajkách sme išli do kostola. Pred obedom sme si pod stromčekom otvorili darčeky. Potom sme si užili plný tanier dobrôt s moriakom. Naše popoludnia sa začali rýchlym vypočutím si prejavu kráľovnej, a potom sme hrali šarády. Po zvyšok dňa sme až do večera vyzobávali zvyšky jedla z obeda.

Ale sú medzi nami aj rozdiely. Najmä Kate sa zvykla tešiť na 2. sviatok vianočný ako najlepší deň v roku. Jej rodina a priatelia sa stretli niekde na vidieku spolu na pikniku okolo obrovského ohňa. 2. sviatok vianočný bez rodinnej udalosti niekde vonku je preto pre Kate niečo nemysliteľné. Na rozdiel od toho ja mám tendenciu stráviť deň pokojne doma, tešiť sa z nových darčekov so svojimi deťmi a zotavovať sa z predošlých dní.

Pokiaľ nebudeme vopred hovoriť o svojich očakávaniach, automaticky budem predpokladať, že Vianoce prežijeme po mojom a Kate bude automaticky predpokladať, že to bude podľa nej. Štedrý deň by sme takýmto spôsobom mohli zvládnuť. Ale na 2. sviatok vianočný by to nefungovalo. Aj po tridsiatich troch rokoch je nevyhnutné, aby sme svoje odlišné očakávania zosúladili tak, že o nich spolu hovoríme a dopredu plánujeme.

# 2 Plánujte včas

Druhým tajomstvom úspešných Vianoc je, že si vopred spolu s manželkou sadneme a naplánujeme, ako chceme, aby to všetko prebiehalo.

Ak veci spolu vopred neplánujeme, viem, že naše očakávania sa nenaplnia. Aj keď v súčasnosti varím väčšinou ja, môžem ľahko predpokladať, že vianočný obed urobí Kate, pretože je vynikajúca kuchárka a vždy ňou bola. Kate môže ľahko predpokladať, že ja vyberiem víno a pitie, pretože to tak vždy robievam. Niektoré darčeky budú kúpené, ale iné už nie. Niektoré pohľadnice budú odoslané, iné už nie. Niektoré úlohy budú urobené dokonca dvakrát.

Keď plánujeme vopred, dohodneme sa, kto bude za čo zodpovedný. Dohodneme sa, kde budeme tráviť Vianoce. Dohodneme sa, s kým sa chceme počas Vianoc stretnúť. Dohodneme sa, kto bude kupovať darčeky a kto pohľadnice. Zhruba sa dohodneme, koľko peňazí minieme. Dohodneme sa, ako bude prebiehať Štedrý deň.

Čím viac sa dokážeme vopred dohodnúť, tým viac času máme na organizáciu vecí, a tým uvoľnenejší môžeme byť ohľadne toho, čo a kedy sa musí diať. Stále môže nastať medzi nami nesúlad alebo hádka. Ale to je normálne. Včasným plánovaním však zabránime tomu, aby sa Vianoce stali najstresujúcejším obdobím roka, a prispejeme k tomu, že sa stanú najfantastickejšou časťou roka.

Môžete sa teda staviť, že tento týždeň budeme sedieť s veľkým papierom…

# 3 Urobte si rozpočet

Teraz sa na chvíľu zastavte a položte si otázku, koľko ste asi tak vlani minuli na Vianoce? Niekoľko stovák? Niekoľko tisíc?

Ak nemáte to šťastie a nemáte dosť peňazí, aby ste sa nemuseli báť, stanovenie hrubého rozpočtu sa skutočne oplatí. Najväčšie náklady na Vianoce budú pravdepodobne darčeky. Je však úžasné, koľko navyše môžete minúť za špeciálne vianočné jedlo a pitie, pohľadnice, baliaci papier, stromček a ozdoby. A to ešte skôr ako sa vôbec dostanete k januárovým výpredajom.

Keď to všetko spočítate, pravdepodobne zistíte, že ste minuli oveľa viac, ako ste si uvedomovali. Stanovenie rozpočtu vám môže skutočne otvoriť oči. Existuje veľa spôsobov, ako udržať svoje náklady pod kontrolou. Pre začiatok – na Vianoce si nepožičiavajte. Jedinými víťazmi sú banky. Najrýchlejším spôsobom, ako si rozhádzať dobre fungujúce manželstvo alebo vzťah, je zbytočne sa zadĺžiť. Zamknite svoju kreditnú kartu alebo ešte lepšie – rozrežte ju. Spýtajte sa sami seba, či vaše deti skutočne potrebujú ten nový honosný mobilný telefón alebo playstation. Po niektoré roky sme dali deťom poukazy, na ktorých stálo: „Výlet s mamou a otcom do Londýna a x£ na míňanie“. To je dobrý spôsob, ako spojiť Vianoce s výhodnými výpredajmi.

Tento rok je každý z nás zodpovedný za kúpu darčeka pre jedného z členov rodiny. Neviem, prečo sme to doteraz nerobili…

Dohodnite sa na spoločnom rozpočte a pokúste sa ho dodržať.

# 4 Dohodnite sa na svojich povinnostiach

V našej rodine je Kate skvelá v príprave darčekov. Je oveľa nápaditejšia ako ja. Ale túto úlohu si veľmi uľahčuje tým, že to má dobre zorganizované. O darčekoch premýšľa celý rok. Keď ideme k moru alebo do múzea alebo kamkoľvek, ak uvidí niečo, čo by bolo naozaj vhodné pre jedno z detí alebo pre jednu z jej sestier, vrhne sa na to a schová do našej domácej darčekovej zásuvky. Kým prídu Vianoce, je naša darčeková zásuvka preplnená dobrými vecami.

Mne ide najlepšie písanie. Keď vstupujeme do decembra, začnem premýšľať nad písaním nášho výročného vianočného listu a prípravou zásob pohľadníc. Trvá nejaký čas, kým si vytriedite zoznam adries, napíšete všetky pohľadnice a pošlete ich všetkým do všetkých svetových strán. Musím myslieť na to, aby som všetko poslal včas našim zámorským priateľom a nášmu najstaršiemu synovi, ktorý je na Vianoce v Ázii.

Po toľkých spoločných rokoch sa vieme dohodnúť na našich povinnostiach oveľa ľahšie. Nie sme však spokojní a stále potrebujeme rozprávať o veciach, aby sme predišli nedorozumeniam. Kate zabezpečuje väčšinu darčekov. Ja píšem pohľadnice. Spravidla pripravujem stromček – hoci to tento rok urobila Kate – a uistím sa, že máme zásoby vhodných nápojov. Kate plánuje náš jedálniček a kto má najviac času, nakúpi. Spoločne sa rozhodujeme, kde strávime Vianoce a s kým sa stretneme.

# 5 Spýtajte sa jej, čo chce!

Chlapi, tu je hlavný tip, ktorý som sa učil veľmi ťažko!

Nič vám nezaručí viac, že vytočíte ženu, ako zle premyslený alebo zle zabalený darček. Verte mi. Strávil som nekonečné hodiny blúdenia po obchodných domoch a nákupných centrách beznádejne hľadajúc svätý grál – ideálny darček pre moju manželku. Ale nemal som potuchy, čo mám zohnať. V zúfalstve som uchytil na poslednú chvíľu nejakú drobnosť a dúfal, že to bude stačiť. Jej „ďakujem“ cez zaťaté zuby mi povedalo všetko, čo som potreboval vedieť.

Odpoveď je jednoduchá. Spýtajte sa jej, čo by chcela! Urobte to však vopred, aby vedela, že na ňu myslíte. Bolo to po obzvlášť bolestivých Vianociach, keď som zabudol zabaliť Katin darček, a tak sme si sadli s niekoľkými priateľmi a o probléme diskutovali. Navrhli mi, aby som sa spýtal Kate, čo by sa jej páčilo. Frustrovane rozvinula celý zoznam nápadov. Tajne som si ich zapisoval. Vďaka tomu, že som počul jej odpovede, pocítil som úľavu. Konečne som vedel, čo mám zháňať.

Dievčatá, možno si myslíte, že to znie neromanticky. Určite si myslíte, že muž by mal vedieť, čo pre vás zohnať! Ale jednoducho o tom on nemusí mať ani páru. Niektorí chlapi sú dobrí v darčekoch a romantike. Ale ja nie. Za zdanlivo bezmyšlienkovým napoly zabaleným darčekom sa môžu skrývať hodiny frustrovaného a bezvýsledného blúdenia.

Keď som konečne zohnal pre Kate darček, ktorý skutočne chcela, ukázal som jej, že si ju vážim. Ani potom, čo mi dala zoznam, nevedela, ktorý z jej návrhov si vyberiem. Takže aj tak to bolo pre ňu vzrušujúce.

Táto jednoduchá myšlienka, opýtať sa mojej ženy, spôsobila revolúciu v rodinných sviatkoch. Už sa nebojím narodenín, Vianoc ani Valentína.

# 6 Naplno sa zapojte

Zapojenie sa je ďalším tajomstvom, ktoré sa asi znova viac hodí pre mužov ako pre ženy. Nech robíte čokoľvek, nepredpokladajte, že ten druhý urobí všetko za vás! Ženy môžu byť pod tlakom, že musia plánovať a organizovať Vianoce samy. Môže to však tiež vyvolať obrovskú nevôľu.

Muži, ak chcete potešiť svoju lepšiu polovičku, zapojte sa naplno do vianočných plánov. Ak ste to ešte neurobili, strávte večer alebo dva diskusiou o tom, aké sú vaše očakávania. Vypočujte si jej potreby a očakávania. Predostrite aj svoje vlastné potreby a očakávania. Spýtajte sa jej, čo by najradšej robila. Napíšte si, kto čo urobí a potom to urobte.

Ak sa dostanete do slepej uličky, nezabudnite, že ste tím. Môžete sa považovať za vodcu a zabezpečovateľa zodpovedného za blaho vašej rodiny. Potom musíte byť tiež prvý, kto dá prednosť v jazde. Vzdanie sa vlastných potrieb v prospech vzťahu vysiela obrovský signál, ako veľmi si ju vážite.

# 7 Buďte k sebe láskaví

Vianoce by mali byť obdobím dobrej nálady. Pôvod Vianoc je koniec koncov v oslave narodenia dieťaťa, ktoré prišlo dať nový život svetu. Vianoce, v ktorých sa dnes nachádzame, môžu ľahko degenerovať do spotrebiteľských orgií priveľkého množstva jedla, pitia a vecí.

Buďte preto opatrní, aby ste to v týchto oblastiach príliš nepreháňali. Zmierte sa s tým, koľko toho zjete, vypijete a miniete. Je neuveriteľne ľahké skončiť neprimerane unavene a emotívne. Je ťažké konštruktívne komunikovať, keď ste hladní, nahnevaní, osamelí alebo unavení. Najlepšie je zastaviť sa a skúsiť to znova neskôr.

Buďte k sebe tieto Vianoce láskaví. Snažte sa v zápale chvíle nezložiť druhého na zem. Pokúste sa na to pozrieť tak, že hádky nestoja za to. Je lepšie im predísť. Snažte sa navzájom budovať tak, že budete spolupracovať ako tím. Takto si môžete udržať svoju rodinu.

A ak vybuchnete, zvážte novoročnú amnestiu…!

 

Kontrolný zoznam pre úspešné Vianoce

Aké máme očakávania na spoločne prežité Vianoce?

Ktorých členov rodiny musíme vidieť?

Koho iného by sme chceli vidieť?

Kde strávime vianočnú dovolenku?

Aký si urobíme rozpočet a ako ho dodržíme?

Ako budeme zabezpečovať darčeky?

Ako budeme zabezpečovať pohľadnice?

Ako budeme zabezpečovať jedlo a pitie?

Ako môžeme čo najlepšie zvládnuť Štedrý deň?

Aké ďalšie úlohy a povinnosti musíme zabezpečiť?

Buďte milí!

A ak máte vo svojom manželstve aj iné zápasy, prečítajte si našu knihu Čo chcú mamy a otcovia potrebujú vedieť. V knižke píšeme o nádeji a praktických nápadoch pre manželský život.

Veselé Vianoce!

Harry a Kate

Článok pôvodne vyšiel na stránke Marriage Foundation

Vianočný príbeh si môžete prečítať TU.

Harry Benson

Zakladateľ a riaditeľ Bristol Community Family Trust. Vyučoval stovky kurzov o vzťahoch po celej Európe. Je hlasným propagátorom manželstva, pretože výskumy ukazujú, že na manželstve záleží. Na základe výskumov zostavil viacero štúdií, je autorom kníh a kurzov pre manželov a rodičov. S manželkou Kate spolu žijú 28 rokov a majú 6 detí.