Vyberte stranu

Mali by ste spolu žiť ešte predtým ako sa vezmete?

22. apríla 2021

Fiona Wade, herečka účinkujúca v telenovele Emmerdale, sa vydala (v r. 2019). Na tom by nebolo nič zvláštne, až na to, že sa so svojím manželom rozhodli, že pred sobášom nebudú spolu žiť v jednej domácnosti.

To, že média túto správu ihneď zaregistrovali a BBC News o tom spravili celú sériu reportáží, ukazuje, ako veľmi je to zriedkavé. Pred rokom 1970 takmer žiaden pár spolu pred svadbou nebýval v jednej domácnosti. Dnes je to už norma do tej miery, že tým, ktorí sa rozhodli bývať spolu až po svadbe, prináleží vo výskumoch jednociferný percentuálny podiel.

Pomáha to?

Je len málo dôkazov, ktoré by naznačovali, že spolužitie pred svadbou posilní manželstvo v nejakej konkrétnej oblasti. Viem len o jednej štúdii, ktorá ide týmto smerom, no ani jej výsledky nie sú úplne prehľadné.

Naopak, väčšina štúdií naznačuje, že spoločné bývanie pred svadbou prináša riziko. Jedna z vecí, ktoré sa preukázateľne zistili, je, že muži, ktorí sa k partnerke nasťahujú pred zásnubami, sú potom – v priemere – v následnom manželstve menej oddaní.

Vysvetlenie, prečo spolužitie pred svadbou nie je bez rizika, napriek dôvodom, ktoré vyzerajú dobre (ako je lepšie sa vzájomne spoznať alebo zdieľať spoločné financie), spočíva v nasledovnom:

Väčšina štúdií naznačuje, že spoločné bývanie pred svadbou prináša riziko. Jedna z vecí, ktoré sa preukázateľne zistili, je, že muži, ktorí sa k partnerke nasťahujú pred zásnubami, sú potom – v priemere – v následnom manželstve menej oddaní.

Spoločné bývanie vytvára akoby plot okolo vzťahu podobne ako je to pri manželstve. Páry žijúce spolu pôsobia navonok ako manželské páry.

Veľkým rozdielom však zostáva, že manželia majú jasnú predstavu o budúcom spoločnom živote. Majú plán stráviť spolu celý svoj život a obaja partneri sú tomuto rovnako zaviazaní.

Riziko spoločného života bez záväzku spočíva v tom, že sa môžete dostať do pasce. Ak nie sú naplnené vaše očakávania, vznikne pokušenie uviesť veci do pohybu svadbou alebo dieťaťom. To sa môže stať pri pároch, kde je jeden partner oddaný oveľa viac ako ten druhý. Ale manželstvo či dieťa môže ešte viac napnúť slučku a menej oddaný partner má potom tendenciu odísť.

Prečo sú to väčšinou muži? Je kľúčové uvedomiť si, že deliacou čiarou nie je manželstvo, ale zasnúbenie. To je tá chvíľa, kedy sa pár rozhodne pre záväzok a zaviažu sa jeden druhému. Pre mužov a ženy môže záväzok znamenať niečo iné. Ale zdá sa, že toto rozhodnutie o jasnej budúcnosti je obzvlášť dôležité pre mužov.

Vo všeobecnosti platí, že ženy sa mužom oddajú pri spoločnom bývaní a muži vtedy, keď sa pre to rozhodnú.

Myslím si, že tento celebritný pár konal naozaj múdro. Tým, že sa rozhodli počkať so sťahovaním do svadby, vytvorili si jasnú predstavu o svojej budúcnosti. Vysielajú jasné signály o svojich vzájomných zámeroch. Nie je tu žiaden priestor pre nejednoznačnosť.

Páry, ktoré poznám a ktoré konali podobne, hovoria, že manželstvo prinieslo do ich vzťahu pocit istoty. Začínali dobrodružstvo zvané manželstvo spoločne ako tím a s čistým štítom.

Realitou je, že väčšina párov sa po čase rozhodne pre spolužitie. Či už sa zosobášia alebo nie. Ale ak si chcete zabezpečiť čo najlepšie šance na úspech, tu sú závery z tohto prieskumu:

  • nenáhlite sa pri vzájomnom spoznávaní,
  • buďte si vedomí, že spolužitie nie je bez rizika, pretože, ak už spolu bývate, je ťažšie zo vzťahu odísť, keď to nevyjde,
  • a ak alebo keď sa rozhodnete spolu bývať, rozprávajte sa o tom, kam spoločne smerujete, nech je vo vašom vzťahu čo najmenej nejednoznačnosti a nech obaja vždy viete, že ste na tej istej lodi.

 

pôvodný článok: http://marriagefoundation.org.uk/cost-family-breakdown/

ilustračné foto: Jeremy Banks, Unsplash

Harry Benson

Zakladateľ a riaditeľ Bristol Community Family Trust. Vyučoval stovky kurzov o vzťahoch po celej Európe. Je hlasným propagátorom manželstva, pretože výskumy ukazujú, že na manželstve záleží. Na základe výskumov zostavil viacero štúdií, je autorom kníh a kurzov pre manželov a rodičov. V súčasnosti pracuje ako vedúci výskumu v Marriage Foundation s cieľom znovu budovať dôveru v inštitúciu manželstva. Jeho výstupy sa pravidelne objavujú v médiách. S manželkou Kate spolu žijú 28 rokov a majú 6 detí.