Vyberte stranu

Evanjelium je dobrá správa, nie dobrá rada

16. decembra 2021

Rodokmeň Ježiša Krista… (Mt 1:1nn)

Matúš nezačína príbeh Ježišovho narodenia slovami: „Za siedmimi horami…“ Týmito slovami začínajú rozprávky, legendy, mýty a Star Wars.

„Za siedmimi horami“ naznačuje, že príbeh sa pravdepodobne nestal, alebo nevieme, či sa skutočne udial, ale je to krásny príbeh, z ktorého sa môžeme veľa naučiť. Tento typ správy nám Matúš nepodáva. On hovorí, toto je rodokmeň Ježiša Krista. Znamená to, že dáva pevný základ tomu, kto Ježiš je a čo robí v dejinách. Ježiš nie je metaforou. Je skutočný. Všetko toto sa naozaj udialo.

Mnohí ľudia veria, že evanjeliá sú len ďalším moralizujúcim príbehom. Ako veľmi sa mýlia!

Prečo je to dôležité? Rada odporučí, čo máte spraviť. Správa oznamuje to, čo sa už udialo. Rada vás nabáda, aby ste niečo vykonali. Správa vás nabáda, aby ste rozpoznali, že sa niečo udialo a vy na to máte reagovať. Rada hovorí, že skutok je jedine na vás. Správa hovorí, že konal niekto iný. Povedzme, že sa k mestu blíži útočiaca armáda. Mesto potrebuje vojnových poradcov, potrebuje radu. Niekto musí vysvetliť, kde majú byť násypy, zákopy, kde majú stáť strelci a kam postaviť tanky.

Avšak, ak už kráľ zasiahol a porazil útočiace vojsko, čo potrebuje mesto teraz? Nepotrebuje vojnových poradcov, ale poslov. Grécke slovo pre posla je angelos, anjel. Poslovia nehovoria: „Musíte spraviť toto a toto.“ Povedia skôr: „Prinášam vám dobré správy, radostnú zvesť.“ Inými slovami: „Neutekajte! Prestaňte stavať opevnenia. Už sa nemusíte zachraňovať. Kráľ vás zachránil.“ Niečo sa udialo, a tým sa všetko mení.

Biblické vianočné texty sú správami o tom, čo sa v dejinách skutočne odohralo. Nie sú to Ezopove bájky, inšpiratívne príklady toho, ako správne žiť. Mnohí ľudia veria, že evanjeliá sú len ďalším moralizujúcim príbehom. Ako veľmi sa mýlia! V príbehu o narodení nie je ponaučenie. Pastieri, Ježišovi rodičia, mudrci nie sú v prvom rade príklady pre nás. Tieto evanjeliové príbehy nám nehovoria, čo by sme mali spraviť, ale čo spravil Boh. Narodenie Božieho Syna do tohto sveta je evanjeliom, dobrou správou, vyhlásením. Sami sa nezachránime. Boh prišiel, aby nás zachránil…

… Vianoce nám ukazujú, že kresťanstvo nie je dobrou radou. Je dobrou správou.

_______________________________

Úryvok z knihy Skrytý význam Vianoc , Timothy Keller, str. 22, 24

_______________________________

Ilustračné foto: Sixteen Miles Out, Unsplash

Timothy Keller

je zakladajúcim pastorom Redeemer Presbyterian Church na Manhattane, ktorý založil spolu s manželkou v r. 1989. Toto spoločenstvo viedol 28 rokov, pričom návštevnosť narástla za tieto roky na viac ako 5000. Je tiež predsedom a spoluzakladateľom organizácie Redeemer City To City, ktorá zakladá kresťanské spoločenstvá nielen v New Yorku ale po celom svete, vydáva knihy a ďalšie nástroje pre prácu v urbánnom prostredí. Jeho knihy boli vydané v počte viac ako 2 milióny kusov a preložené do 25 jazykov.