Vyberte stranu

Aj tí, čo majú príležitostné rande, hľadajú dlhodobé šťastie

23. novembra 2023

Za účelom preskúmania postojov mladých dospelých k manželstvu sme zadali agentúre OnePoll zrealizovať pre Marriage Foundation prieskum, ktorý bol urobený na vzorke 2000 slobodných mladých mužov a žien vo veku 18-30 rokov.

Online sa zoznámilo viac mladých dospelých ako v akomkoľvek inom kontexte.

Zdá sa, že tí, ktorí používajú aplikácie na neformálne zoznamovanie, zďaleka nehľadajú len príležitostný vzťah, ale hľadajú dlhodobé šťastie ako každý iný.

Z 955 mužov a žien, ktorí sa zúčastnili prieskumu a uviedli, že sú vo vzťahu, ale neboli v manželstve, 29 % sa zoznámilo online, po ktorých nasleduje 24 % takých, ktorí sa zoznámili v „domácom“ prostredí – či už prostredníctvom rodiny, priateľov, susedov alebo cirkvi – a 21 % tých, ktorí sa zoznámili vo „vzdelávacej inštitúcii“ – v škole alebo na univerzite. Ďalších 15 % sa zoznámilo v bare alebo v inom sociálnom prostredí a 11 % sa zoznámilo vďaka práci.

Tí, ktorí sa zoznámili online, sa rozdelili na 14 % tých, ktorí sa zoznámili prostredníctvom „príležitostnej zoznamovacej aplikácie“ a 15 % takých, ktorí sa zoznámili prostredníctvom „aplikácie na dlhodobé zoznamovanie“ alebo inej online aplikácie.

Opýtali sme sa mladých dospelých, či by niekedy počas života „chceli vstúpiť do manželstva“ a či v určitom bode života „očakávajú, že sa vezmú“. Z tých, ktorí sa zoznámili cez „príležitostnú zoznamovaciu aplikáciu“, 89 % uviedlo, že by chceli vstúpiť do manželstva a 80 % očakáva, že sa niekedy oženia alebo vydajú. Tí, ktorí sa zoznámili prostredníctvom aplikácie na dlhodobé zoznamovanie alebo iných aplikácií, to bolo 84 % a 77 %.

Hoci absolútny počet tých, ktorí sa stretli online, je relatívne malý (n=280) a skreslený voči ženám (82 %), toto zistenie sa aj tak javí ako trochu kontraintuitívne. Zdá sa, že tí, ktorí používajú aplikácie na neformálne zoznamovanie, zďaleka nehľadajú len príležitostný vzťah, ale hľadajú dlhodobé šťastie ako každý iný.

_______________________________

Pôvodný článok vyšiel na webstránke Marriage Foundarion.

Grafy: Marriage Foundation

Ilustračný obrázok: Pixabay

Harry Benson

Harry Benson je jedným z popredných britských šampiónov v téme manželstva. Ako riaditeľ výskumu nadácie Marriage Foundation sú jeho zistenia bežne citované v médiách a politikmi. Harry strávil viac ako dvadsať rokov výskumom, písaním a vyučovaním o manželstve a rodine. Na základe výskumov zostavil viacero štúdií, je autorom kníh a kurzov pre manželov a rodičov. S manželkou Kate spolu žijú 34 rokov a majú 6 detí.