Vyberte stranu

Viera a práca

17. novembra 2022

Je práca prekliatie či požehnanie? Je to nutnosť alebo výsada? Poslanie alebo nutné zlo? Sú ľudia, ktorí by sa práci najradšej vyhli a sú takí, čo sa od roboty nevedia odtrhnúť. Akoby sme nevedeli mať zdravý a vyvážený vzťah k práci.

Timothy Keller sa vo svojej knihe zaoberá otázkou, ako vyzerá zdravý vzťah k práci z pohľadu kresťanského života a viery. Keller je známy svojim filozofickým rozhľadom, prenikavým pohľadom viery a praktickou aplikáciou pre každodenný život. Aj v tejto knihe spája tieto tri prvky. Ukazuje  čitateľom, že múdrosť Biblie je aj v súčasnosti relevantná pre každodenné  otázky ohľadom práce. Podľa Kellera spočíva zdravý kresťanský pohľad na prácu v tom, že  nepracujeme aby sme slúžili sebe, ale iným. A práve toto môže dať základ pre úspešný  profesionálny a vyvážený osobný život. Keller ukazuje ako kvalita,  integrita, disciplína, tvorivosť a vášeň na pracovisku môže pomôcť iným  a dokonca môže byť považovaná za službu Bohu. Keller tak ponúka širšiu perspektívu práce, ktorá nie je obmedzená len osobnými záujmami jednotlivca.

Nepracujeme aby sme slúžili sebe, ale iným.

Keller nám pripomína, že práca bola súčasťou raja (por. 1M 1:28  a 1M 2:19). Píše: „Fakt, že Boh spravil prácu súčasťou raja, je pre nás prekvapujúci, pretože skoro vždy rozmýšľame o práci ako nevyhnutnom zle alebo dokonca treste. Práca sa ale nestáva súčasťou príbehu ľudstva po Adamovom páde. Nie je výsledkom pádu a kliatby. Je súčasťou požehnania Božej záhrady. Práca je rovnako základnou ľudskou potrebou ako jedlo, krása, odpočinok, priateľstvo, modlitba a sexualita. Nie je liekom, ale je potravou pre dušu. Bez zmysluplnej práce pociťujeme značnú vnútornú stratu a prázdnotu. Ľudia, ktorí z fyzického alebo iného dôvodu nemôžu pracovať, rýchlo zistia, ako veľmi potrebujú niečo robiť, aby prosperovali emocionálne, telesne a duchovne.“

A pokračuje ďalej: „Práca je základnou súčasťou toho, ako sme stvorení. V skutočnosti je to jedna z mála vecí, ktoré môžeme prijímať vo výrazných dávkach bez toho, aby nám to uškodilo. Biblia nám nehovorí, že máme pracovať jeden deň a zvyšných šesť oddychovať alebo že by práca a odpočinok mali byť rovnomerne vyvážené. Smeruje nás presne k opačnému pomeru. Oddych a pôžitok sú dobré, ale môžeme ich prijímať iba v obmedzenom množstve. Ak sa spýtaš ľudí v domovoch dôchodcov alebo nemocniciach, ako sa majú, často budeš počuť, že najviac ľutujú, že nemôžu robiť niečo, čím by boli nejakým spôsobom užitoční pre iných. Majú pocit, že majú príliš veľa voľna a nedostatok práce. Strata práce je veľmi znepokojivá, pretože sme boli stvorení na to, aby sme pracovali. Táto realizácia dáva omnoho hlbší a pozitívnejší význam bežnému pohľadu, že ľudia pracujú, aby prežili. Podľa Biblie my nielen že potrebujeme peniaze za prácu, aby sme prežili, ale potrebujeme samotnú prácu, aby sme prežili a naplno žili ľudský život.“

Kto má záujem oboznámiť sa s myšlienkami z knihy, zaujímavou alternatívou je aj 7 dňový plán čítania Biblie spolu s ukážkami z knihy. Tento plán bol vytvorený v spolupráci s aplikáciou Youversion – Biblia. Čitateľský plán nájdete na tomto odkaze: Čitateľský plán Viera a práca. Aplikácia Biblia je k dispozícii zadarmo stiahnuť pre Android aj pre iOS.

Tim Keller, pastor Redeemer Presbyterian Church v New Yorku a autor  bestselleru The Reason for God, vyučuje a vedie študentov, mladých  pracovníkov a starších vedúcich pracovníkov ohľadom práce a povolania  viac ako dvadsať rokov.

____________________________________________

Odkaz na knihu Viera a práca

Obálka knihy: Jakub Lenárt
Ilustračný obrázok: Firmbee.com, Unsplash

Mgr. Ondrej Kolárovský

Komunikátor, riaditeľ projektu idea-list. Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na LTSP v USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca na ev. gymnáziu. Stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, cirkevnej škôlky, sociálno – misijného projektu Deti Afriky. Je šťastne ženatý a má 4 deti. Rád premýšľa o viere, živote a spoločnosti.