Vyberte stranu

Bolesť a utrpenie

4. marca 2022

Niekedy je namieste zapojiť do tejto otázky hlavu. Ale oveľa častejšie potrebujeme zapojiť srdce. To prvé môžeme robiť vtedy, keď je život v pohode, keď môžeme pri kávičke riešiť ťažké intelektuálne otázky. To druhé platí vtedy, keď trpí náš blížny.
Trpiacemu človeku netreba dávať intelektuálne odpovede. On vtedy potrebuje, aby sme s ním plakali* a pomohli mu niesť jeho bremeno.**
To však neznamená, že dobré odpovede nejestvujú. Kresťanstvo ich má a v knihe Bolesť a utrpenie ich prináša Timothy Keller.

Otázky spojené s bolesťou a utrpením nie sú nové a trápia ľudstvo už tisícročia. Prečo trpíme? Prečo život bolí?

Timothy Keller má aj prívlastok „C. S. Lewis našej doby” a jeho  knihy čítajú milióny kresťanov aj sekulárnych čitateľov po celom svete. Pred odchodom do dôchodku pracoval ako pastor  Redeemer Presbyterian Church na Manhattane a je známy  svojím jedinečným pohľadom na náboženstvo a kultúru. Vo svojich kázňach, prednáškach i knihách vyjadruje svoje porozumenie pre skepsu a vyrovnáva sa s ťažkými otázkami, ktoré si ľudia o živote kladú.

Hovorí, že  bolesť a utrpenie majú svoj dôvod a zmysel.  Tvrdí, že táto nevyhnutná súčasť ľudskej existencie sa dá prekonať  jedine skrze porozumenie nášho vzťahu s Bohom. Nie je to však len lacná náboženská fráza. Vyrovnáva sa s týmito otázkami umne a poctivo.

V skutočnosti naozaj nevieš, že Ježiš je všetko, čo potrebuješ, kým Ježiš nie je všetko, čo máš.

Timothy Keller v knihe hovorí, ako práve existencia bolesti a utrpenia vedie mnohých ľudí od viery v Boha. Ako to vyjadril  spisovateľ Stendhal: „Jediné ospravedlnenie pre Boha je, že neexistuje”.

Keller však ďalej píše:  „Zároveň som ale zistil, že rovnaké množstvo ľudí nachádza Boha skrze  súženie a utrpenie. Zistia, že ťažkosti ich posúvajú smerom k Bohu a nie  od Neho. Nepokojné časy ich prebudia z desivého spánku duchovnej  sebestačnosti do vážneho hľadania Boha.”

Ďalej pokračuje: „Keď na nás príde  bolesť a utrpenie, konečne vidíme, že nielenže život nekontrolujeme, ale  že sme to ani nikdy nerobili.”

Keller vo svojej knihe píše aj na základe svojej osobnej pastorálnej skúsenosti, že mnohých ľudí vedie nepriazeň osudu k viere v Božiu existenciu. Ale tam to nekončí. Tí, ktorí už veria, sú skrze utrpenie vťahovaní do  hlbšieho prežívania Božej existencie, lásky a milosti.

Podobne to vyjadril aj známy profesor, mysliteľ a spisovateľ C. S. Lewis: „Boh k nám šepká skrze naše potešenie, hovorí  cez naše svedomie, ale kričí v našej bolesti.” Keller k tomu dodáva: „Veriaci v mysli rozumejú mnohým doktrinálnym faktom, ale tieto fakty  zriedka doputujú do srdca, ak nezakúsia sklamanie, zlyhanie a stratu.  Ako mi raz povedal muž, ktorý, ako sa zdalo, mal prísť o kariéru aj  rodinu: „Vždy som v princípe vedel, že ‚Ježiš je všetko, čo potrebuješ‛  pre život. Ale v skutočnosti naozaj nevieš, že Ježiš je všetko, čo  potrebuješ, kým Ježiš nie je všetko, čo máš.”

Kniha sa nebojí popasovať s tými najťažšími otázkami, s ktorými sa človek môže v živote potýkať. Nevyhýba sa im. Pre mňa je to zatiaľ kniha, ktorá sa s nimi vyrovnáva najlepšie. Autor čestne pripúšťa, že otázka existencie zla je pre kresťanstvo veľkou výzvou. Zároveň však trefne ukazuje, že rovnaký, ak nie väčší problém, má aj sekularizmus.

Kniha obsahuje časti, ktoré budú viac hovoriť k ľuďom, ktorí hľadajú intelektuálne odpovede, ale autor dáva veľký priestor aj pastorálnej stránke veci. Ukazuje na to, že príbeh Ježiša Krista, ktorý prináša kresťanstvo ako evanjelium (dobrú správu), je skutočne dobrým posolstvom pre každého človeka bez ohľadu na jeho situáciu.

Ku knihe môže človek pristupovať tak, že ju prečíta od začiatku po koniec. Môže si však z nej vybrať časti, po ktorých je aktuálne hladná jeho duša bez ohľadu na poradie kapitol.

Viac o knihe Bolesť a utrpenie TU.

______________________________________________________

ilustračné foto:
Jordy Meow, Unsplash
Jakub Lenárt, EVS

Mgr. Ondrej Kolárovský

Komunikátor, riaditeľ projektu idea-list. Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na LTSP v USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca na ev. gymnáziu. Stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, cirkevnej škôlky, sociálno – misijného projektu Deti Afriky. Je šťastne ženatý a má 4 deti. Rád premýšľa o viere, živote a spoločnosti.